artykuł

„Harry Potter” za 80 tys. euro | Rzadki egzemplarz sprzedany na aukcji

Aż 68 tys. funtów, czyli ok. 80 tys. euro kosztował nabywcę egzemplarz pierwszego wydania powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling. To jeden z zaledwie pięciuset takich egzemplarzy.  

Angielskie wydanie pierwszego tomu sagi J.K. Rowling zostało sprzedane na aukcji w londyńskim domu aukcyjnym Bonhams. Było to wydanie z 1997 roku, a egzemplarz, zaledwie jeden z pięciuset wydrukowanych, należał niegdyś do Christophera Little’a, pierwszego agenta autorki sagi o małym czarodzieju.

O wyjątkowości tego wydania decydują m.in. liczne błędy edytorskie. Przede wszystkim na stronach tytułowych zamiast J.K. Rowling pojawia się Joanne Rowling. Poza tym na tylnej okładce w słowie „Philosopher’s” brakuje drugiego „o”, a w treści, na liście ekwipunku młodego ucznia Hogwartu dwukrotnie pojawia się różdżka. Egzemplarz opatrzony jest dodatkowo autografem autorki.

„Harry Potter i kamień filozoficzny” był pierwszym z siedmiu tomów serii, która – jak podał w zeszłym roku serwis Pottermore, sprzedała się w ​​ponad 500 milionach egzemplarzy i została przetłumaczona na osiemdziesiąt języków. Książki doczekały się ekranizacji, postała też ósma część sagi – tym razem jako sztuka teatralna, wystawiana w Londynie.

Źródło: Bonhams

%d