artykuł

Już 31 października „Cwaniaki” Piotra Bojarskiego | Książka pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com

W przededniu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w przededniu setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Piotr Bojarski wraca z nową powieścią. „Cwaniaki” to opowieść o  idealistach, dzięki którym po ponad 120 latach zaborów mogła ziścić się nadzieja Polaków na wolność. Premiera już 31 października pod naszym patronatem.

Piotr Bojarski znany jest doskonale miłośnikom kryminałów – tych retro i tych całkiem współczesnych jak „Biegacz” i „Pokuszenie”. Ale pisarz nie ogranicza się do jednego gatunku. Ma na koncie powieść „Ściema” nominowaną d nagrody Angelusa, sensacyjną „Juni”, a także książki reportażowe jak „1956. Przebudzeni”.  Tym razem pisarz postanowił dać nam powieść, rozgrywającą się od lata 1918 do zimy 1919 roku.

Jak czytamy w notce wydawnictwa promującej książkę, jest to czas, gdy na terenie Europy działa wiele organizacji konspiracyjnych, a losy całego narodu spoczywały w rękach jednostek. „Mało kto jednak mówił o tym, jaki okrutny los czekał tych młodych idealistów”.

Bohaterami książki są kanonier Józef Jęczkowiak, który odpowiedział na wezwanie organizacji konspiracyjnej, choć groziła mu za to śmierć. Zdezerterował z armii niemieckiej, a następnie przez Francję, Belgię i Rzeszę przedostał się z narażeniem życia do rodzimej Wielkopolski. Z kolei pilot Franciszek Jach, weteran walk powietrznych w Szampanii, postanowił wcielić w życie szalony plan, w wyniku którego może dojść do stworzenia polskich sił powietrznych. Trzecia z pierwszoplanowych postaci, ranny pod Verdun Zbigniew Kaczmarek, nawet w najśmielszych snach nie podejrzewał, że w wolnym od Niemców Poznaniu przyjdzie mu piastować funkcję komisarza Policji Państwowej.

Popiołek i skarb Wschowy | Piotr Bojarski, Pokuszenie

Dwaj pierwsi bohaterowie to postaci historyczne.

– Związanie fabuły z dwoma historycznymi postaciami to utrudnienie sobie zadania – przyznaje w rozmowie z nami Piotr Bojarski – bo pisanie wymaga nieustannego sprawdzania faktów i kontekstów, a dopisanie tym bohaterom wątków fikcyjnych – szczególnej rozwagi – zaznacza pisarz.

Trzecia z postaci jest jednak fikcyjna. I doskonale znana fanom twórczości Bojarskiego. Zbigniew Kaczmarek to przecież bohater serii retro rozpoczętej powieścią „Kryptonim Posen”.

– Uznałem, że projekt „Cwaniaki” to świetna okazja, by dopisać mu rozdział pod tytułem „Młodość” – śmieje się pisarz. – W cyklu kryminalnym jego powstańcza przeszłość bywała wzmiankowana, więc pokusa była ty większa. A przy okazji w „Cwaniakach” wyjaśniam, skąd sie wzięła policyjno-śledcza predylekcja Kaczmarka – mówi Bojarski.

Powieść ukaże się 31 października nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. Zupełnie Inna Opowieść objęła książkę patronatem medialnym.

Reklamy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.