artykuł

Kallentoft, Horst, Abbott, Gerritsen | Światowe gwiazdy kryminału w Polsce

Końcówka roku, a szczególnie wrzesień i październik to czas, którego miłośnicy kryminału nie mogą przegapić. Do Polski zjadą największe światowe gwiazdy gatunku, pierwsze już w sobotę na festiwalu Granda w Poznaniu.

Fot: Mons Kallentoft by Mattias Blomgren – Praca własna, CC BY-SA 3.0, Wikipedia, Rachel Abbott by Carlo Bartolozzi – From the photographer, Carlo Bartolozzi, CC BY-SA 3.0, Wikipedia,  Jørn Lier Horst by Jørn Lier Horst – Flickr: Jørn Lier Horst, tegelstensvegg, CC BY 2.0, Wikipedia, Tes Gerritsen by TessGerritsen.jpg: Jacob Gerritsen – TessGerritsen.jpg, CC BY-SA 3.0, Wikipedia

Gdy do Polski przyjechał Lee Child, twórca powieści o Jacku Reacherze, w Warszawie wybudowane specjalną scenę w holu centrum handlowego Arkadia, by pomieścić wszystkich chętnych, którzy na własne oczy chcieliby zobaczyć pisarza. Nie mniej tłumnie było podczas spotkania z rosyjską gwiazdą gatunku – Aleksandrą Marininą zaproszoną przed rokiem na Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Każdy kryminał trzeba wymyślić | Z Aleksandrą Marininą rozmawia Przemysław Poznański

W tym roku festiwal będzie miał – oprócz polskich tuzów kryminału – aż dwie gwiazdy z zagranicy. W sobotę o godz. 16 spotkać się będzie można z Rachel Abbott – bestsellerową autorką księgarni Amazon, gdzie po premierze „Obcego dziecka” wspięła się na pierwsze miejsce w rankingu. Przez „Guardiana” została okrzyknięta sensacją rynku e-wydawniczego, natomiast „Observer” nazwał ją jednym z najgorętszych nazwisk branży. 19 września premierę miała jej powieść „Podejdź bliżej” – siódma powieść z charyzmatycznym detektywem Tomem Douglasem.

Tego samego dnia na scenie Auli Artis w Poznaniu pojawi się Jørn Lier Horst, norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Jako pisarz zasłynął cyklem powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant, pracujący w Larvik – m.in. „Gdy zapada mrok”, „Kluczowy świadek, „Jedna jedyna”. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Na postawie książek o Wistingu powstaje 6-odcinkowy serial kryminalny.

Koszmar wyłania się z mgły | Jørn Lier Horst, Nocny człowiek

Pewną niespodzianką jest przyjazd do Polski Monsa Kallentofta – szwedzkiego pisarza i dziennikarza, autora cyklu kryminalnego z detektyw Malin Fors, takich jak „Wodbne potwory”, „Duchy wiatru”, „Ziemna burza”, czy „Zapach diabła”. Pisarz pojawi się na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (odbywają się 25-28 października) na zaproszenie wydawnictwa Rebis. Co więcej zbiegnie się to z polską premierą jego najnowszej powieści „Heroina”. Na pewno do lektury zachęci opis: w Stallhagen, dzielnicy Sztokholmu zamieszkanej głównie przez imigrantów, kontrolę przejęły walczące ze sobą gangi. Policyjny radiowóz zostaje wysadzony w powietrze, a na ulicach dochodzi do krwawych zamieszek. Ktoś umieszcza w internecie film przedstawiający brutalnie zgwałconą młodą kobietę. Napastnicy pozostawili ją na niechybną śmierć. Policja otacza przedmieście żelaznym pierścieniem. Ludzie domagają się zemsty. Inspektor policji kryminalnej Zack Herry postanawia odnaleźć kobietę, zanim będzie za późno.

Wcześniej, bo między 4 a 6 października odbywa się Afera Kryminalna, a na niej spotkać będzie można najlepszych polskich autorów, ale także Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, której thrillery medyczne cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy. Opublikowała m.in. takie książki jak „Sekret, którego nie zdradzę”, „Umrzeć po raz drugi” czy „Milcząca dziewczyna”.

Afera Kryminalna to największy na Pomorzu festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się aż w 9 bibliotekach: w Bolszewie (Filia nr 1 Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo), Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęczycach, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rumi, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sopocie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie, Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

%d bloggers like this: