artykuł

Wkrótce polska premiera „Legendy o samobójstwie” Davida Vanna | To jedna z najważniejszych książek ostatnich lat

Wydana w USA w 2008 roku, ukazała się dotąd w ponad pięćdziesięciu krajach  i znalazła się na czterdziestu listach najlepszych książek roku. „Legenda o samobójstwie” Davida Vanna w styczniu ukaże się też po polsku. Za jej wydanie odpowiada debiutujące tą książką na rynku Wydawnictwo Pauza.

Książka to sześć opowiadań, które – jak mówi sam autor – należy czytać w całości i po kolei, ponieważ tworzą jedną spójną opowieść. Skomplikowane relacje rodzinne i nierzadko trudne wybory – to wszystko znajdziemy w prozie Davida Vanna. A nad tym wszystkim unosi się widmo znajdującego się w tytule samobójstwa. Pisanie tej książki było bowiem swego rodzaju terapią dla autora, który sam w wieku jedenastu lat przeżył samobójczą śmierć ojca.

Historia powstania „Legendy” i jej wydania sama zasługuje na osobną opowieść. Opowiadania powstawały przez dziesięć lat, a przez kolejne dwanaście Vann szukał wydawcy. W tym czasie autor zarabiał na życie między innymi budowaniem łodzi. Aż niespodziewanie, w 2008 roku znalazł się wydawca dla książki, a jej publikacja stała się literackim wydarzeniem – nie tylko w Stanach, ale w większości krajów, w których się ukazała. Recenzje często były wręcz entuzjastyczne. „Prawdziwie wielki pisarz” – pisał „The Irish Sunday Independent”, „Nieustępliwa, rozdzierająca serce doskonałość, która wytrzyma porównanie z „Drogą” Cormaca McCarthy’ego” – rozpływał się w pochwałach recenzent „The Weekend Australian Magazine”, „Proza Vanna ma w sobie siłę Cormaca McCarthy’ego i Hemingwaya, a jednocześnie własną energię i zwinność” – wtórował „The Times”.

„Legenda o samobójstwie” zdobyła m.in. nagrodę Grace Paley Prize for Short Fiction, Prix Medicis Etranger (Francja, najlepsza powieść zagraniczna, 2010), Premi Llibreter (Hiszpania, najlepsza powieść zagraniczna, 2011), Le Prix des Lecteurs de L’Express (Francja, 2010), California Book Award (2008).

Obecnie David Vann jest wykładowcą na kilku uniwersytetach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji i autorem kilku książek.

„Legenda o samobójstwie” to pierwsza książka nowo powstałego Wydawnictwa Pauza, specjalizującego się w prozie zagranicznej. Książka ukaże się w tłumaczeniu Dobromiły Jankowskiej, pod redakcją Marii Wirchanowskiej. Zupełnie Inna Opowieść jest patronem medialnym książki.

 

David Vann, Legenda o samobójstwie (Legend of a Suicide)

Przekład Dobromiła Jankowska

Wydawnictwo Pauza 2017

1 komentarz

  1. Lista nagród i pochlebnych opinii mówią same za siebie. Mamy nadzieję, że „Legenda o samobójstwie” stanie się w Polsce równie popularna, bo to książka niesamowita i niezwykle piękna. 🙂 Polecamy ją gorąco już teraz!

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: