artykuł

ÓSMY HARRY POTTER JUŻ W PAŹDZIERNIKU | Media Rodzina wyda książkę „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”

Wydawnictwo Media Rodzina ogłosiło podczas Warszawskich Targów Książki, że będzie wydawcą polskiej edycji książkowej scenariusza spektaklu pt. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko Część Pierwsza i Druga”, który niebawem wejdzie na deski londyńskiej sceny. Będzie to nowa historia autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego, w adaptacji scenicznej Jacka Thorne’a. Specjalna edycja scenariusza ukaże się w październiku 2016.

„Czujemy się zaszczyceni, że powierzono nam wydanie w Polsce „Harry’ego Pottera i Przeklętego Dziecka” – czytamy w komunikacie prasowym wydawnictwa. „Liczba dotąd sprzedanych w Polsce egzemplarzy cyklu o Harrym Potterze i stale rosnące grono jego fanów dowodzą, że losy bohatera stały się bliskie zarówno jego rówieśnikom, jak i nowym pokoleniom czytelników”.

Akcja sztuki rozgrywa się dziewiętnaście lat po akcji „Insygniów Śmierci”, czyli mniej więcej w tym samym czasie, w którym rozgrywa się epilog ostatniego tomu (datowany na 1 września 2017 r.). Harry Potter jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym – Jamesa Syriusza, Lily Luny i Albusa Severusa. I to ten ostatni – najmłodszy syn Potterów – jest w zasadzie głównym bohaterem sztuki. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem.  Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie – że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.

Światowa premiera spektaklu odbędzie się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016. Wtedy też sztuka ukaże się w formie książkowej po angielsku. Role znanych nam już bohaterów w sztuce zagrają Jamie Parker (Harry Potter), Noma Dumezweni (Hermiona Granger) i Paul Thornley (Ron Weasley). Jeśli chcecie wybrać się na spektakl, to najlepiej poszukacie biletów sami na stronie harrypotterplay.com.

Brytyjczycy zapowiadają, że lipcowe oryginalne wydanie będzie tylko „Special Rehearsal Edition” (a więc odnosząc się do terminologii teatralnej „próbą”), wydanie zwane jako „Definitive Collector’s Edition” (które najprawdopodobniej stanie się kanwą dla tłumaczeń) zapowiadane jest na bliżej nieokreślony, późniejszy termin. Podobnie informuje polskie wydawnictwo: „W terminie późniejszym planowane jest wydanie edycji poszerzonej scenariusza Harry Potter i Przeklęte Dziecko Część Pierwsza i Druga” – czytamy w komunikacie.

Polski e-book zostanie wydany przez Pottermore, który jest globalnym wydawcą cyfrowym książek
o Harrym Potterze oraz innych publikacji autorstwa J.K. Rowling ze świata czarodziejów.

 

J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany, Harry Potter and Cursed Child

%d bloggers like this: