wydarzenia

HIPSTER W HOTELU MARIGOLD (I INNE ATRAKCJE) | Za miesiąc Big Book Festival

Trzy dni, 50 wydarzeń, 100 gości i tysiące czytelników – tak promuje się Big Book Festival, którego czwarta edycja rozpoczyna się dokładnie za miesiąc w Warszawie.

GWIAZDY Instagram MALYCzym nas przyciągną organizatorzy? Na pewno nie zabraknie gwiazd literatury. Będzie więc Ana Dasgupta z Indii, którego Salman Rushdie nazwał najbardziej oryginalnym spośród nowych autorów hinduskich, autor choćby reporterskiego portretu miasta „Delhi. Stolica ze złota i snu“.  Pojawi się Martín Caparrós z Argentyny, jeden z najważniejszych autorów latynoamerykańskich, z Rosji przyjadą: doskonale znany polskim czytelnikom Boris Akunin oraz Dmitrij Bykow, poeta, krytyk literacki i publicysta, który dzięki celnym satyrycznym komentarzom stał się głosem rosyjskiego protestu. Skandynawię reprezentować będą Lars Mytting, norweski powieściopisarz i drwal, znany choćby z filozoficznego poradnika „Porąb i spal“ oraz Steve Sem-Sandberg, Szwed mieszkający w Austrii, pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Debiutował pisząc science-fiction, ale wielkie uznanie przyniosły mu książki, w których wraca do przeszłości, jak „Biedni ludzie z miasta Łodzi” i nowi „Wybrańcy”. Festiwal odwiedzą też Ed Vulliamy, Vedrana Rudan, Yasmina Khadra, Michael Crummey, Kristina Sabaliauskaitė i Deborah Moggach – autorka powieści „Hotel Marigold” zekranizowanej z brawurowym udziałem Judi Dench i Maggie Smith.

Przeczytaj także: ONI, CI GORSI | Anna Dziewit-Meller, Góra Tajget 

Ale to oczywiście nie wszystko. W programie znajdziemy też wiele innych atrakcji, jak choćby spotkanie z Koranem w roli głównej – o Księdze Islamu opowie Patrycja Sasnal, turniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu, czyli zabawa, która pokaże, co wiemy, a czego nie, o autorze „Quo Vadis”, spacer po miejscach, znanych z książki „Stawiam na Tolka Banana” czy spotkanie pokazujące nowe oblicze literatury niemieckiej, podczas którego Katia Petrowska i Matthias Nawrat oraz tłumaczka Alicja Rosenau w rozmowie z Marcinem Wilkiem zastanawiać się będą, dlaczego zachwyt wzbudzają niemieccy autorzy o różnych korzeniach etnicznych, którym język niemiecki do niedawna był obcy. Postaraja się też odpowiedzieć na pytanie czy literatura w ogóle może być narodowa?

Przeczytaj także: BUNT JEST W KAŻDYM Z NAS | Rozmowa z Kubą Wojtaszczykiem, autorem powieści „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” 

A poza tym czeka nas m.in.: „Literackie Sanatorium”, czyli sprawdzanie, który fragment „Czarodziejskiej góry” najszybciej cię wyleczy, „Szekspir Great Escape” – gra ze sztukami wieszcza w roli głównej, „Kuchnia mobilna Kukbuk”, czyli wędrująca stacja kulinarna czy „Piekło hipsterstwa”, gdzie Karolina Korwin-Piotrowska ciągnie za język Kubę Wojtaszczyka, autora „Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć”.

Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalu.

Big Book Festival odbywa się od 2013 r. jego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”, która realizuje działania z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej, w szczególności zachęcające do czytania i popularyzujące literaturę. Fundacja powstała w 2012 roku.

 

Big Book Festival

Czwarta edycja: 10-12 czerwca 2016!
Pałac Szustra, Park Morskie Oko 2, Warszawa

home

%d bloggers like this: