artykuł

Jean-Baptiste Andrea zdobywcą Prix Goncourt 2023 | Za „Veiller sur elle”

Jean-Baptiste Andrea zdobył Prix Goncourt 2023. Kapituła tej prestiżowej nagrody doceniła jego „Veiller sur elle”.

O czym jest książka Andrei? W wielkiej grze w przeznaczenie Mimo wyciągnął złe karty. Urodzony w biedzie, był uczniem mało znanego rzeźbiarza. Viola Orsini to dziedziczka prestiżowej rodziny, która dzieciństwo spędziła w murach genueńskiego pałacu. Ta dwójka nigdy nie powinna była się spotkać. Od pierwszego wejrzenia przysięgają sobie jednak, że nigdy się nie opuszczą, nawet jeśli nie mogą mieszkać razem. Połączeni niezachwianym przyciąganiem, przeżywają lata wściekłości, gdy Włochy popadają w faszyzm. 

Do Prix Goncourt rozpatrywane są powieści napisane w języku francuskim i opublikowane przez francuskojęzycznego wydawcę. Powieść musi się pojawić się na półkach księgarń najpóźniej w pierwszym tygodniu września.

Jean-Baptiste Andrea to francuski reżyser, scenarzysta i pisarz. Jego pierwsza powieść „Ma Reine” opublikowana została w 2017 r., potem wydał także „Cent millions d’années et un jour” (2019), i „Des Devils et des Saints” (2021). „Veiller sur elle” to jego czwarta opublikowana książka.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d