artykuł

Wiktoria Amelina ciężko ranna w Kramotorsku | Ranny też Héctor Abad Faciolince

27 czerwca w rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk ciężko ranna została ukraińska pisarka Wiktoria Amelina, laureatka Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada przyznawanej przez Instytut Polski w Kijowie. Ranny został też kolumbijski pisarz Héctor Abad Faciolince.

Wiktoria Amelina, fot. Osabadash / Wikimedia Commons

Amelina przebywała w mieście na spotkaniu z przedstawicielami kolumbijskiej organizacji wspierającej Ukrainę, „Aquanta Ucraina”. Jak informuje na swojej stronie Instytut Książki, w ataku z 27 czerwca ranny został też inny gość spotkania – kolumbijski pisarz Héctor Abad Faciolince, uważany za jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy postlatynoamerykańskiego boomu w literaturze Ameryki Łacińskiej. Abad jest najbardziej znany ze swojej bestsellerowej powieści „Angosta”, a ostatnio „El Olvido que Seremos”.

Wiktoria Amelina urodziła się w 1986 roku we Lwowie. Od 2015 roku, po opublikowaniu pierwszej książki „Синдром листопаду, або Compatiens Homo” (Syndrom listopada, czyli Homo Compatiens), poświęciła się wyłącznie literaturze. Jej debiutancka powieść opowiada o wydarzeniach z Majdanu, a przedmowę do niej napisał znany pisarz i dziennikarz Jurij Izdryk. Książka doczekała się nagród literackich i tłumaczeń.

Héctor Abad Faciolince, fot. Daniela Abad Lombana / Wikimedia Commons

W 2016 roku Amelina wydała książkę dla dzieci „Хтось, або водяне серце” (Ktoś, czyli serce wody). A rok później powieść „Дім для Дома” (Dom dla Doma) o rodzinie radzieckiego pułkownika, żyjącej we Lwowie w latach 90. XX wieku, a konkretnie o domu, w którym dorastał Stanisław Lem. Powieść zyskała nominację do prestiżowej literackiej nagrody LitAkcent 2017, Europejskiej Nagrody Literackiej w kategorii prozy. Proza, wiersze i eseje Victorii zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym polski, angielski, włoski, niemiecki, chorwacki, holenderski, czeski i węgierski.

W 2021 roku pisarka otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada przyznawaną przez Instytut Polski w Kijowie, wyróżnienie – jak sama powiedziała – „symbolizujące solidarność między Ukrainą i Polską”. Pissrka przebywała kilkukrotnie w Polsce, m.in. na Festiwalu Góry Literatury.

W rosyjskim ataku na Kramatorsk życie straciło 12 osób, a 65 jest rannych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: