artykuł

„Nad Niemnem” lekturą Narodowego Czytania | Wydarzenie odbędzie się 9 września

Powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

„Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej z 1888 roku. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Powieść publikowano po raz pierwszy w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887, a w postaci książkowej ukazała się nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff. Popularność powieści przekroczyła oczekiwania autorki, ale spowodowała też zainteresowanie cenzury, o ile pierwsze wydania przeszły bez zastrzeżeń, o tyle planowane czwarte, w 1890 roku, zostało wstrzymane.

Powieść na zamówienie

„Nad Niemnem” powstało dzięki zamówieniu, jakie u Orzeszkowej złożył w 1884 Marian Gawalewicz, ówczesny redaktor „Tygodnika Powszechnego”. Oczekiwał powieści, która miałaby obejmować tematykę relacji między starszym i młodszym pokoleniem oraz stosunków między dwiema warstwami społecznymi, szlachtą zagrodową i mieszkańcami wsi. Sama autorka początkowo zamierzała ograniczyć fabułę utworu jedynie do problemu małżeństwa pomiędzy panną z wyższych sfer a mężczyzną pochodzącym ze szlachty zagrodowej, z czasem jednak tło obyczajowe uległo poszerzeniu i wzbogaceniu, Orzeszkowa zrezygnowała więc z pierwotnego tytułu „Mezalians”.

Miejscem akcji powieści jest Grodzieńszczyzna, przede wszystkim Korczyn – majątek Benedykta Korczyńskiego (jego pierwowzorem są Miniewicze, majątek Kamieńskich), Olszynka – majątek Kirłów, Osowce – pałac Andrzejowej Korczyńskiej oraz zaścianek Bohatyrowicze (miejsce rzeczywiste). Akcja powieści rozgrywa się pomiędzy czerwcem i sierpniem 1886 roku. W fabule utworu zastosowano podwójną perspektywę czasową. Przeszłość wywoływana jest wspomnieniami bohaterów, niekiedy opisowo przez narratora; odwoływanie się do niej służy z reguły ocenie postępowania bohaterów i ich charakterów.

12. Narodowe Czytanie

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowano ją za prezydentury Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Później czytano m.in. fragmenty „Trylogii” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.   

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Zupełnie Inna Opowieść

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading