artykuł

Tokarczuk, Żadan, Ferrante wśród nominowanych | Kto wygra Eurowizję?

Tokarczuk, Żadan, Ferrante wśród nominowanych. Kto wygra Eurowizję, a raczej Eurovision Bok Contest, odbywający się równolegle z konkursem piosenki?

W marcu odbywający się w Walii festiwal literacki Hay Festival poprosił o przesłanie tytułu ulubionej powieści z dowolnego z 37 krajów, które co roku biorą udział w konkursie muzycznym Eurowizji. Sugestie mogły dotyczyć dowolnego gatunku i języka, ale musiały zostać opublikowane w okresie od rozpoczęcia Eurowizji, czyli od roku 1956.

Ostateczny wybór jednej książki z każdego kraju został dokonany przez jury, które miało na celu stworzenie „ambitnej listy lektur” książek, które „zainspirują, zbadają i zapewnią rozrywkę”. A kto znalazł się na liście? To m.in. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk, „Nieznośna lekkośc bytu” Milana Kundery, „Persepolis” Marjane Satrapi, „Pachnidło” Patricka Süskinda, „Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante, „Złodziejka książek” Markusa Zusaka, „Internat” Serhija Żadana, „Heartstopper” Alice Oseman czy „Lato” Tove Jansson.

Całą listę znajdziecie na stronie festiwalu.

Zwycięska książka zostanie wybrana 2 czerwca.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: