konkurs

Zdobądź „Rozdroża 1999” Eliasza Chmiela | Konkurs

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Glowbook mamy dla Was trzy egzemplarze powieści „Rozdroża 1999” Eliasza Chmiela.  

Powieść „Rozdroża 1999” to coś więcej niż dynamiczna podróż po barwnej mozaice kulturowej Ameryki Południowej, Afryki i Europy. To drzewo genealogiczne pamiętające zesłanie młodej Afrykanki na kolonialną plantację kawy za oceanem, wojenne losy małego górala, przełomowe wymiany studenckie wrocławskich cwaniaczków, a także niezwykłą przeprawę przez materialną, mentalną i duchową płaszczyznę mistycznej Brazylii.

Pytanie konkursowe:

Czy lubicie książki, które opowiadając o dalekich podróżach, mówią też o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w świecie? Jeśli tak, podajcie koniecznie przykłady i uzasadnijcie swój wybór.

Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych odpowiedzi. Jury nagrodzi trzy najciekawsze, wyróżniające się kreatywnością i – co istotne – oryginalne, nigdzie nie publikowane wcześniej. Wpisujcie je w komentarzach pod tym wpisem, albo pod postem konkursowym na Facebooku.

Konkurs trwa od chwili publikacji tego wpisu do 17 marca, do godz. 23.59.

Regulamin (udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu)

1 komentarz

  1. Tak lubię. Moim zdaniem każda podróż w odległe miejsca jest jednocześnie wyprawą w głąb naszego jestestwa – wychowuje nas, wzbogaca, pozwala się odnaleźć, ale też i (często nieodwracalnie) zmienia. O tym pisał już Conrad chociażby w “Jądrze ciemności”: «— W interesie nauki — rzekł — proszę zawsze tych, którzy tam jadą, aby mi pozwolili zmierzyć swe czaszki. — A gdy wracają, robi pan to samo? — zapytałem. — Ach, nigdy się już z nimi nie stykam — zauważył — a przy tym, widzi pan, zmiany zachodzą w środku. — Uśmiechnął się jak po wypowiedzeniu przyjemnego żartu.»
    Żeby jednak nie potwierdzać swojej opinii wyłącznie przykładami literatury końca XIX wieku, dodam, że świadectwem zmian, jakie zachodzą w człowieku pod wpływem podróży nie tylko tych horyzontalnych (przed siebie), ale i wertykalnych (wzwyż), są książki podejmujące tematykę wypraw górskich np. “Wanda” Anny Kamińskiej. Zilustruję to cytatem: “Kłócił się z autorem wstępu do książki, który pisał o Wandzie Rutkiewicz: «- poświęciła większość swojego życia ryzykownym zmaganiom z przyrodą ». Odpowiedział mu: «Co za idiotyzm: zmagania z przyrodą! – przecież tylko z własną ułomnością wobec warunków zewnętrznych są to zmagania»” (“Wanda, opowieść o silne życia i śmierci”, s. 447)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: