In Memoriam

Zmarł Wolfgang Petersen | Niemiecki reżyser miał 81 lat

Zmarł Wolfgang Petersen. Niemiecki reżyser, znany z takich filmów jak „Okręt”, „Niekończąca się opowieść”, „Mój własny wróg”, „Air Force One” czy „Troja”, miał 81 lat.

Wolfgang Petersen urodził się 14 marca 1941 roku. Karierę rozpoczął na początku lat 60., reżyserując sztuki teatralne. W latach 70. rozpoczął pracę w telewizji zachodnioniemieckiej, a następnie zajął się realizacją filmów. Jego debiutem reżyserskim był film Der Eine – der Andere (Jedno z nas dwojga) z 1967 roku.

Międzynarodową sławę przyniósł mu film z 1981 roku Okręt (Das Boot), opowiadający o losie załogi U-Boota pływającego po Atlantyku podczas II wojny światowej. Po tym filmie trafił do Hollywood. W kooperacji z Amerykanami zrealizował m.in. filmy Niekończąca się opowieść na podstawie powieści Michaela Ende, Mój własny wróg Okruchy pamięci.

Sławę porównywalną z Das Boot przyniósł mu film Na linii ognia z 1993 roku z Johnem Malkovichem i Clintem Eastwoodem. W jego filmach grali Gary Oldman i Harrison Ford (Air Force One 1997) czy Brad Pitt (Troja, 2004).

Wolfgang Petersen zmarł 12 sierpnia 2022 roku na raka trzustki.

%d bloggers like this: