artykuł

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia | Zwycięzców poznamy 26 sierpnia

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła 20 książek nominowanych w tegorocznej, 17. edycji. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na 26 sierpnia.

17. edycja jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce jest równocześnie rekordową pod względem nadesłanych propozycji. Do konkursu wpłynęło 586 zgłoszeń, w tym ponad 200 w najliczniejszej z kategorii tj. poezji. 

W kategorii esej nominację otrzymali Marcin Dymiter za „Notatki z terenu” ,w których opisuje towarzyszący człowiekowi świat dźwięku; Agnieszka Gajewska za odkrywczą monografię „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”Andrzej Kopacki za „21 wierszy w przekładach i szkicach”, która to książka jest translatologiczną autowiwisekcją; Tomasz Szerszeń za „Wszystkie wojny świata”, na które złożyły się powidoki katastrof, wojen i pożóg; oraz nieżyjący już Jerzy Szperkowicz za zapis poszukiwań prawdy o utraconej matce  „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym”. Komentując wybór, Adam Lipszyc, jeden członków Kapituły, mówił: Język dobierany w tych książkach jest niezwykle precyzyjnym narzędziem odkrywania prawdy; prawdy czasami, trudnej, ukrytej, czasem ulotnej, ale takiej, którą tylko precyzyjnie dobranym literacko-eseistycznym językiem można odkryć.

Piątka nominowanych poetów to: Szymon Bira za „1,1” – książkę językowego konkretu i rzeczowników; Urszula Honek za „Zimowanie”, w której autorka na swój własny, swobodny sposób korzysta ze znanych językowych rekwizytów; Emilia Konwerska za „112”, zbiór wierszy pisanych z dużą dozą szaleństwa, delikatności i dosadności jednocześnie; Patryk Kosenda za „Największy na świecie drewniany coaster”gdzie słowa korzystają z radości współbrzmień i bardzo nieoczekiwanych połączeń. Nominowaną jest też Justyna Kulikowska  pretendująca do NLG również w zeszłym roku. Tym razem za „gift. z Podlasia”, książkę pisaną językiem i alfabetem gniewu – bezkompromisową od pierwszego do ostatniego wiersza.

Nominowani w kategorii proza to: Krzysztof Bartnicki za „Myśliwice, Myśliwice”, rozgrywającą się w języku i otwieranych przez niego przestrzeniach wyobraźni opowieść o upadku miasta; Ewa Jarocka (nominowana w ubiegłym roku w kategorii poezja!) za „Skończyło się na całowaniu”, czyli narrację, której źródłem jest rozdwojenie psychiczne i niestabilność narratorki; Mateusz Pakuła za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, opowieść zbudowaną z małych scen codzienności, z dialogów i z życia – wśród umierania; Edward Pasewicz za „Pulverkopf”zaskakującą powieść o próbie zrozumienia przeszłości – tej osobistej, jak i kolektywnej; oraz Krzysztof Pietrala za „Story Jones”, poemat prozą, przywołujący marzenia, groźby i niespełnienia pierwszej awangardy.

Ostatnia z kategorii, przekład na język polski, przyniosła nominację dla Jerzego Kocha za „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (autor oryginału: Marieke Lucas Rijnveld), gdzie niesamowita precyzja tłumaczenia i językowe znaleziska przenoszą nas do holenderskiej prowincji. Kolejna nominowana pozycja to najnowszy, mistrzowski przekład „Ulissesa” James’a Joyce’a w tłumaczeniu Macieja ŚwierkockiegoKarolina Wilamowska, otrzymała nominację za „Kuratora” Györgya Konrádaobezwładniającą opowieść o pracowniku opieki społecznej, wyrażoną gęstym, niekiedy obsesyjnym językiem. Wśród nominowanych jest również Jarosław Zawadzki za „Opowieści kanterberyjskie” (autor oryginału: Geoffrey Chaucer), czyli pierwszy, pełny – a do tego piękny – polski przekład czternastowiecznej księgi oraz Iwona Zimnicka i jej tłumaczenie „Trylogii kopenhaskiej” Tove Ditlevsen, która dzięki trafieniu w odpowiednią tonację stała się jedną z najbardziej poruszających książek ubiegłego roku.

Laureatów 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia poznamy 26 sierpnia. Przyznanie Literackich Kostek jest kulminacyjnym momentem corocznego festiwalu literackiego Miasto Słowa, które w ostatnich dniach sierpnia odbywa się w Gdyni. W tym roku trwać będzie od 24 do 29 sierpnia. Jego program poznamy w lipcu.

Przeczytaj także:

Źródło: informacja prasowa

%d bloggers like this: