artykuł

Astrid Lindgren popierała faszyzm? | Rosyjska propaganda atakuje znanych Szwedów

Astrid Lindgren, autorka „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki” znalazła się na rosyjskich plakatach, przedstawiających znanych Szwedów, którzy mieli popierać faszyzm. Dzieje się to po tym, jak Szwecja zaczęła rozważać wejście do NATO i otwarcie potępiła agresję Rosji na Ukrainę.

Astrid Lindgren, fot. Wikimedia Commons

Obok Lindgren, na plakatach, które zawisły w Moskwie, głownie w okolicach ambasady szwedzkiej, znaleźli się m.in. wybitny reżyser Ingmar Bergman i Ingvar Kamprad, twórca sieci IKEA. Biały napis na czarnym tle głosi: „Jesteśmy przeciw nazizmowi, a oni nie”, poniżej znajdziemy portrety Szwedów oskarżanych o wspieranie faszyzmu i cytaty, które maja tę tezę potwierdzić.

W przypadku autorki książek dla dzieci jest to cytat z jej pamiętnika z 1940 r.: „Jeśli już tak ma być, to wolę do końca życia krzyczeć Heil Hitler niż mieć tu, w Szwecji, Rosjan. Nie wyobrażam sobie nic bardziej obrzydliwego.”

Jak podkreśla dziennik „Dagens Nyheter”, ten wyrwany z kontekstu cytat był jedynie wyrazem charakterystycznego w owym czasie dla wielu Szwedów dylematu, konieczności wyboru „między dżumą a cholerą”, a więc między obozami śmierci Hitlera i łagrami Stalina. W żadnym razie nie było to jednak opowiedzenie się po stronie nazizmu czy komunizmu.

Szwedzkie MSZ ograniczyło się do krótkiego komunikatu, w którym przekonuje, że nie ma zamiaru angażować się w publiczną polemikę z rosyjską organizacją „Nasze zwycięstwo”, która podobno stoi za tymi plakatami.

Astrid Lindgren (1907-2002) była jedną z najbardziej znanych szwedzkich pisarek, autorka książek dla dzieci, m.in. kultowych „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanki”, „Mio, mój Mio”, „Emila ze Smalndii”, „Roni, córki zbójnika” i „Karlssona z dachu”. Działała też społecznie, m.in. na rzecz praw zwierząt, co przyczyniło się do powstania w 1988 r. ustawy o dobrostanie zwierząt (tzw. Lex Lindgren} oraz zakazu chowu klatkowego kur.

Nieobojętny był pisarce los Polski, zaatakowanej we wrześniu 1939 roku przez nazistowskie Niemcy i ZSRR. W swoim dzienniku pisała: „Biedna Polska!” (…) „tragedia ludności w Polsce, specjalnie wydzielone części w tramwajach dla «niemieckiego narodu panów»”.

________________________

Astrid Lindgren, author of „Children of Bullerbyn” and „Pippi Longstocking” appeared on Russian posters depicting famous Swedes who were supposed to support fascism. This comes after Sweden began to consider joining NATO and openly condemned Russia’s aggression against Ukraine.

%d bloggers like this: