artykuł

W październiku ostatnia powieść Johna le Carré | Premiera „Silverview” w 90. rocznicę urodzin pisarza

„Silverview” – zawierająca polskie wątki ostatnia powieść zmarłego w grudniu Johna le Carré ukaże się w oryginale w październiku, w 90. rocznicę urodzin pisarza.

Informację ogłosił wydawca pisarza, oficyna Viking, zapewniając, że powieść została przez le Carré ukończona. Pisarz ma w niej starać się odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę jesteśmy winni ludziom, których kochamy.

„Silverview” to historia Juliana Lawndsleya, który porzucił dochodową pracę w londyńskim City, aby prowadzić księgarnię w małym nadmorskim miasteczku w Anglii. Ale już po kilku miesiącach odwiedza go Edward, polski emigrant mieszkający w Silverview, dużym domu położonym na obrzeżach miasta. Mężczyzna posiada sporą wiedzę o rodzinie Juliana i zdradza niezwykłe zainteresowanie jego sklepem. W tym czasie szef brytyjskiego wywiadu otrzymuje ostrzeżenie o możliwym wycieku informacji, a prowadzone śledztwo prowadzi do nadmorskiej samotni Juliana.

„Silverwiev” stanowi jedyną dokończoną, ale niewydaną powieść le Carré. Jednak jego synowie, którzy katalogują obecnie archiwum ojca, już poinformowali, że pisarz pracował w ostatnich miesiącach przed śmiercią nad kolejną książką, możliwe więc, że dojdzie do publikacji jeszcze innych prac autora „Krawca z Panamy”.

Powieść ukaże się po angielsku 14 października, w tygodniu, w którym przypadałyby 90. urodziny autora. John le Carré tworzył thrillery szpiegowsko-polityczne, zaliczane do najwybitniejszych dzieł literatury tego gatunku. Debiutował w 1961 r. powieścią „Call for the Dead” (Budzenie zmarłych), jego najbardziej znane dzieła – często filmowane – to „Ze śmiertelnego zimna” (The Spy Who Came in from the Cold, 1963), „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” (Tinker, Tailor, Soldier, Spy, 1974), „Ludzie Smileya (Smiley’s People, 1979), „Mała doboszka” (The Little Drummer Girl, 1983), „Russia House” (1989), „Nocny recepcjonista” (The Night Manager, 1993), „Krawiec z Panamy” (The Tailor of Panama, 1996), „Wierny ogrodnik” (The Constant Gardener, 2001), „Pieśń misji” (The Mission Song, 2006) i „Bardzo poszukiwany człowiek” (A Most Wanted Man, 2008).

%d bloggers like this: