artykuł wydarzenia

Rozpoczął się Warszawski Festiwal Kryminału | W tym roku spotkania online

Od dziś do niedzieli trwa Warszawski Festiwal Kryminału. W tym roku wszystkie spotkania odbywają się online. Wśród gości Graham Masterton, Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski. A w sobotę poznamy laureatów nagrody Złoty Pocisk.

To już czwarta edycja festiwalu. W tym roku – ze względu na pandemię – całość organizowana w formie online, nie zmienia się jednak formuła, zgodnie z którą wydarzenie ma skupiać miłośników szeroko pojętej prozy kryminalnej.

Wśród gości znajdą się m.in. Alek Rogoziński (piątek, 18.30), Magdalena Witkiewicz (piątek, 19.30), Jacek Ostrowski (sobota, 14.45), Katarzyna Bonda (sobota, 18.30), Max Czornyj (niedziela, 11.00), Marcel Moss (niedziela, 17.45), Magdalena Oliwia Sobczak i Przemek Corso (niedziela, 12.15) i Vincent V. Severski (niedziela, 19.00). Dwa ostatnie spotkania poprowadzi Przemyslaw Poznański z zupelenieinnaopowiesc.com.

Zagranicznym gościem będzie Graham Masterton, którego będzie można spotkać w niedzielę o godz. 15.

W sobotę, o godz. 13.30 będzie można też wziąć udział w panelu „Zbrodnie z dawnych lat” z udziałem Grzegorza Kalinowskiego, Krzysztofa Bochusa i Tomasza Dyszyńskiego, tego samego dnia o 12.15 Magda Stachula, Klaudia Muniak i Ida Żmiejewska opowiedzą o kobiecych bohaterkach w kryminałach, a o 16.00 w panelu „Bestie w ludzkiej skórze” udział wezmą Przemysław Piotrowski, Adrian Bednarek, Jacek Piekiełko i Aleksander Sowa.

Tego samego dnia o godz. 17.15 Rafał Bielski, redaktor naczelny magazynu „Pocisk” porozmawia o rynku kryminałów i thrillerów w kontekście projektu ustawy o „Ochronie rynku książki”. Jego gośćmi będą Aleksandra Saługa z Wydawnictwa Albatros, Monika Kaczmarek z Wydawnictwa Dolnośląskiego i Marek Korczak z Wydawnictwa Czarna Owca.  

Także w sobotę, o godz. 20.00 poznamy też laureatów nagrody Złoty Pocisk. Na razie wiadomo, że nagrodę publiczności zdobyła w tym roku Magdalena Parys za powieść „Książę”. W tym roku w kategorii „najlepsza polska powieść kryminalna nominowani są Tomasz Białkowski za „Spicę”, Remigiusz Mróz za „Głosy z zaświatów”, Jakub Szamałek za „Gdziekolwiek spojrzysz”, Jędrzej Pasierski za „Czerwony świt” i Klaudiusz Szymańczak za „Mroczny świt”.

W kategorii „najlepsza powieść kryminalno-historyczna” nominowani są Tomasz Duszyński za „Glatz. Kraj Pana Boga”, Magdalena Parys za powieść „Książę” i Jarosław Sokół za „Wyspę Zero”.

Szansę na nagrodę w kategorii „najlepsza zagraniczna powieść kryminalna” mają Morgan Audic za „Jaskółki z Czarnobyla”, Jo Nesbø za „Królestwo”, Robert Galbraith za „Niespokojną krew”, Bernard Minier za „Dolinę” i Lisa Gardner za „Powiem tylko raz”.      

%d