wywiad

Artur Pacuła o powieści „Dobrowolski i skarb z Meroe” | Rozmawia Przemysław Poznański [WIDEO]

Chciałem, żeby mój bohater nie był oczywistym poszukiwaczem skarbów i przygód, tylko żeby był takim umysłem ścisłym, który ukończył jedną z najlepszych szkół inżynieryjnych we Francji, ale również poszukiwał przygód i wpadał w nie błyskawicznie – mówi Artur Pacuła, autor powieści „Dobrowolski i skarb z Meroe” oraz cyklu „Gdzie jest?”. Wznowienie drugiego tomu tej serii – „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” – ukazuje się właśnie nakładem Oficyny 4eM. Rozmawia Przemysław Poznański.

Obejrzyj wywiad 👇

Przygoda goni przygodę. Ale ta bezpretensjonalna awanturnicza opowieść o poszukiwaczach skarbu, jest też poniekąd historią poszukiwania tożsamości – osobistej i narodowej. O książce „Dobrowolski i skarb z Meroe” Artura Pacuły pisze Przemysław Poznański. 

Pytania o to kim jesteśmy, pojawiają się tu często, ale w żaden sposób nie przyćmiewają fabuły, tkwią bowiem raczej w tle, czekając na wnikliwego odkrywcę. W podstawowej warstwie fabularnej mamy więc do czynienia z opowieścią łączącą w sobie najlepsze tradycje gatunku, w jakim pisali Alfred Szklarski czy Zbigniew Nienacki. To bowiem przede wszystkim powieść przygodowa z wyrazistym głównym bohaterem na miarę Pana Samochodzika, umieszczona w egzotycznych realiach XIX-wiecznego Egiptu.

Przeczytaj recenzję powieści „Dobrowolski i skarb z Meroe”

„Gdzie jest skrzynia z karabinami?”

„Dobrowolski i skarb z Meroe”

%d bloggers like this: