artykuł

„Kara i nagroda” Anny Zonovej pod naszym patronatem | Dziś premiera

Nakładem Wydawnictwa Amaltea ukazuje się dziś powieść Anny Zonovej „Kara i nagroda” w przekładzie Anny Maślanki. Objęliśmy książkę naszym patronatem.

Wieś w górach, jeszcze niedawno zamieszkiwana przez czeskich Niemców. I bohaterowie, których życie zostało z tym miejscem w jakiś sposób związane. Jozef i Tereza, rodzeństwo z rusińskiej rodziny, oraz Lise, żona komunistycznego dygnitarza powieszonego za zdradę, trafiają tu niedługo po wojnie. Kto z nich za karę, a kto w nagrodę?

Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne, ukazując całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. „normalizacja” i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

Anna Zonová (ur. 1962) – czeska prozaiczka i krytyczka sztuki. Urodziła się w Nižnym Komárniku we wschodniej Słowacji. Z pochodzenia jest Rusinką. Ukończyła budownictwo na Politechnice w Brnie, później pracowała jako kuratorka wystaw i krytyczka.

Literacko zadebiutowała w 2001 roku zbiorem opowiadań Červené botičky. Do tej pory wydała cztery książki, które przyniosły jej nominacje m.in. do nagrody Magnesia Litera oraz Nagrody Josefa Škvoreckiego.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: