artykuł

Rozdano paszporty Polityki 2020 | W dziedzinie literatury wygrała Mira Marcinów

Mira Marcinów, autorka książki „Bezmatek”, otrzymała tegoroczny Paszport Polityki w dziedzinie literatury.

Pisarkę nagrodzono „za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu”. Jak argumentowało jury, wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego”.

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być – pisze w nocie okładkowej Wydawnictwo Czarne. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

Mira Marcinów to filozofka i doktor psychologii. W 2017 r. ukazał się tom 1 jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.

Nominowani w tym roku w dziedzinie literatury byli także Igor Jarek oraz Patrycja Sikora.

Pozostałe Paszporty Polityki 2020 otrzymali: Piotr Domalewski w kategorii „Film”, Justyna Sobczyk i Teatr 21 w kategorii „Teatr”, Ania Karpowicz w kategorii „Muzyka poważna”, Siksa w kategorii „Muzyka popularna”, Małgorzata Mirga-Tas w kategorii „Sztuki wizualne” i Different Tales w kategorii „Kultura cyfrowa” oraz Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity w kategorii „Kultura zdalna”. Tytuł Kreatora Kultury otrzymali Bożena i Lecha Janerkowie.

%d bloggers like this: