artykuł

Louise Glück laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2020 | Za niepowtarzalny poetycki głos

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku została amerykańska poetka Louise Glück. Otrzymała wyróżnienie za „niepowtarzalny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni uniwersalnym istnienie jednostki”.

Werdykt dokładnie o godz. 13 ogłosił Mats Malm, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej. Jak poinformował, z powodu pandemii koronawirusa nagroda nie zostanie w tym roku wręczona w Sztokholmie, lecz w macierzystym uniwersytecie poetki. Laureatka, tak zresztą jak pozostali tegoroczni nobliści, zostaną zaproszeni do Szwecji dopiero w przyszłym roku.

Amerykańska poetka Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts. Oprócz pisania jest profesorem języka angielskiego na Uniwersytecie Yale w New Haven w Connecticut. Zadebiutowała w 1968 roku tomem „Firstborn” i wkrótce została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. Otrzymała kilka prestiżowych nagród, między innymi Pulitzera (1993) i National Book Award (2014).

Louise Glück opublikowała dwanaście zbiorów poezji i kilka tomów esejów. Jej głównym tematem pozostaje dzieciństwo i życie rodzinne, bliskie relacje z rodzicami i rodzeństwem.

W 2004 roku, w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, Glück opublikowała obszerny wiersz zatytułowany „Październik”. Podzielony na sześć części nawiązuje do starożytnego greckiego mitu, pozwalającego zgłębić aspekty traumy i cierpienia.

%d bloggers like this: