artykuł

Nie żyje Ennio Morricone | Wybitny włoski kompozytor miał 91 lat

Nie żyje Ennio Morricone. Włoski kompozytor i dyrygent, laureat Oscara za muzykę do „Nienawistnej ósemki” Quentina Tarantino”, miał 91 lat.

Ennio Morricone, fot. Georges Biard/Wikipedia

Morricone był autorem muzyki do ponad 500 filmów, z których ponad 40 zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową.

Zaczął komponować mając sześć lat. Zanim ukończył konserwatorium miał już na swoim koncie kilka ścieżek dźwiękowych do słuchowisk radiowych. Do jego najsłynniejszych kompozycji filmowych należą ścieżki dźwiękowe z „Za kilka dolarów więcej”, „Dobry, zły i brzydki”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Nietylani’, „Frantic”, „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Nienawistna ósemka”.

30 sierpnia 2009 Ennio Morricone wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 29 września 2012 w hali Targów Kielce odebrał z rąk arcybiskupa Giangranco Ravasiego Medal Per Artem ad Deum, przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Ceremonię uświetniło wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej nowej wersji utworu Tra Cielo e Terra, dedykowanego Janowi Pawłowi II.  

%d bloggers like this: