artykuł

Zmarł Bogusław Polch | Znany twórca komiksów miał 78 lat

2 stycznia 2020 r. zmarł Bogusław Polch – autor grafiki m.in. do komiksów o Wiedźminie i Funkym Kovalu. W październiku artysta skończył 78 lat.

Bogusław Polch, fot. Jarek Obważanek, WRAK.PL/Wikipedia

Swoimi rysunkami rozbudzał naszą wyobraźnię, ukazując nam – niezwykle szczegółowo, detalicznie, charakterystyczną dla siebie kreską – różne, najczęściej fantastyczne, światy.

Debiutował w wieku 17 lat, dwoma krótkimi komiksami w młodzieżowej gazecie „Korespondent wszędobylski”. Jednak jego właściwym debitem był wydany w roku 1970 komiks o kapitanie Żbiku „’Złoty’ Mauritius” do scenariusza Władysława Krupki. Z kultową postacią milicyjnego komiksu PRL-u Polch związany był przez pięć lat (choć na fali sentymentu do postaci w 2013 roku ukazał się jeszcze zeszyt „Tajemnica plaży w Pourville”).

Jego wyraźna, dbająca o szczegóły kreska została doceniona. Polecony przez Grzegorza Rosińskiego, późniejszego autora rysunków do „Thorgala”, Polch narysował w latach 1978–1982, na zlecenie niemieckiego wydawnictwa Econ, osiem zeszytów komiksu „Bogowie z kosmosu”, cyklu opartego na teoriach Ericha von Dänikena. Autorami scenariusza byli Arnold Mostowicz i Alfred Górny.

„Funky Koval”, Prószyński i S-ka 2014

Bogusław Polch zasłynął jednak głównie jako autor rysunków do fantastyczno-naukowego komiksu O Funkym Kovalu, do scenariuszy Macieja Parowskiego i Jacka Rodka, które początkowo ukazywały się na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Głównym bohaterem jest kosmiczny detektyw, który z pomocą przyjaciół i partnerów z prywatnej agencji detektywistycznej „Universs” tropi międzyplanetarne afery. Pierwszy album ukazał się w 1987 roku, ostatni, czwarty – w 2011.

Bogusław Polch był bardzo znanym rysownikiem, gdy w latach 1993-1995 narysował sześć komiksów opartych na prozie Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie, do scenariuszy Macieja Parowskiego. Polch pokazał nam twarz Geralta z Rivii i nadał kształt jego światu na wiele lat przed filmem i serialem z Michałem Żebrowskim, grami CD Projekt RED i oczywiście zeszłorocznym serialem Netfliksa z Henrym Cavilem. Seria została wznowiona w 2001 roku w wersji dwutomowej, a w 2015 roku w jednym tomie.

%d bloggers like this: