artykuł

Edyta Niewińska w komisji nagród Kina Andaluzyjskiego | Nasza recenzentka zajmie się dokumentem i krótkim metrażem

Nasza recenzentka i felietonistka Edyta Niewińska, została członkinią komisji decydującej o nominacjach do nagród Kina Andaluzyjskiego w kategoriach: dokument, krótki metraż i krótki metraż dokumentalny. Wiedzę Edyty i jej kompetencje doceniają zagraniczne organizacje i festiwale.

Edyta Niewińska, Fot. Adam Pioch

Edyta Niewińska, pisarka, autorka trzech powieści „Kosowo”, „Levante” i „Pod powierzchnią”, scenarzystka i dziennikarka mieszkająca w Andaluzji, jest także członkinią ASECAN – Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Scenarzystek i Scenarzystów.

Stowarzyszenie posiada wieloletnie tradycje, zostało założone w 1982 roku jako pierwsze w Hiszpanii stowarzyszenie scenarzystów. Obecnie gildia skupia scenarzystów, pisarzy i krytyków filmowych pracujących i mieszkających w Andaluzji. Jej zadaniem statutowym jest promocja sztuki audiowizualnej, w szczególności andaluzyjskiej oraz promocja kultury audiowizualnej i scenariopisarstwa.

Nagrody filmowe Premios Asecan del Cine Andaluz przyznawane są od ponad trzydziestu lat. W swojej formule przypominają „Critic’s Choice Awards” – komisje złożone z członków gildii ASECAN nominują filmy w ponad dwudziestu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz czy film dokumentalny. Nagrody przyznawane są we współpracy z fundacją SGAE – hiszpańskim stowarzyszeniem pisarzy i wydawców. 

%d bloggers like this: