artykuł

Georgi Gospodinow laureatem Angelusa 2019 | Nagrodę otrzymał za powieść „Fizyka smutku”

Laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019 został Georgi Gospodinow. Jury nagrodziło go za powieść „Fizyka smutku”. To pierwszy Angelus dla pisarz z Bułgarii.

O czym jest nagrodzona powieść? „Jest najpewniej rok 1925. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy sam trafia na jarmark. W spoconej dłoni trzyma piątaka, którego dał mu ojciec. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów, by zobaczyć stwora, którego naganiacz nazywa Minotaurem. Przez kolejnych sześć miesięcy chłopiec nie jest w stanie wykrztusić słowa… Tak zaczyna się historia przez którą – niczym mitycznym labiryntem – bohater prowadzi czytelnika, zmieniając czasy i perspektywy swojej opowieści. Dzieje wielopokoleniowej rodziny wpisują się w niej w losy Europy Środkowo-Wschodniej, a nad wszystkim metaforycznie unosi się postać greckiego Minotaura”  – czytamy na stronie Wydawnictwa

Georgi Gospodinow to pierwszy bułgarski zdobywca Angelusa. Poza statuetką otrzymał też nagrodę pieniężną – czek na kwotę 150 tys. złotych. Tym samym laureatką Angelusa za przekład została Magdalena Pytlak, autorka przekładu „Fizyki smutku”. Nagroda pieniężna towarzysząca temu wyróżnieniu to 20 tys. złotych.

Trzecim laureatem sobotniego wieczoru we Wrocławiu został ukraiński pisarz Jurij Wynnyczuk, który za powieść „Tango śmierci” otrzymał wyróżnienie przyznawane przez czytelników – Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

Fundatorem nagród jest miasto Wrocław. Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej jest Wrocławski Dom Literatury.

Źródło: Literacka nagroda Europy Środkowej Angelus

%d bloggers like this: