artykuł

Capote, Myśliwski, Dickens… | 70 książek na 70-lecie Empiku

Siedemdziesiąt tytułów – zarówno z literatury polskiej jak i zagranicznej, w tym dziecięcej, przygotował Empik z okazji 70-lecia istnienia sieci. Wśród autorów znajdą się choćby Truman Capote, Milan Kundera czy Hanya Yanagihara. Ale znajdziemy też w kolekcji „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, kryminalną trylogię Zygmunta Miłoszewskiego i „Opowieść Wigilijną” Charlesa Dickensa.

Empik odwołuje się do tradycji założonej w 1948 roku przez Robotniczą Spółdzielnię Wydawnicza „Prasa” ogólnopolskiej sieci domów kultury i księgarni Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki (KMPiK). Dziś Grupa Empik to mi.in ogólnopolska sieć salonów, księgarnie Mole Mole, sklep internetowy, Grupa Wydawnicza Foksal czyli wydawnictwa W.A.B., Wilga i Buchmann, a także E-muzyka – największy agregator muzyki cyfrowej na polskim rynku.

KMPiK, 1978 – Kraków, Nowa Huta – Księgarnia – Kiermasz książek (ARCHIWUM), fot. materiały prasowe

Każda z książek z kolekcji na 70-lecie, dostępnych w salonach Empiku w całej Polsce, ma kosztować 24,99. Jak zaznacza Empik w komunikacie prasowym, będą to pozycje, które zapisały się w historii polskiej i światowej literatury, wysoko cenione przez krytyków i publiczność, od lat uznawane za XX-wieczny kanon. Jubileuszowa kolekcja Empiku jest odzwierciedleniem czytelniczych trendów. Pokazuje czym żyli miłośnicy książek w ostatnich dekadach, o jakich tytułach dyskutowali i czym się zachwycali.

Dlatego nie mogło choćby zabraknąć takiego klasyka reportażu jak „Z zimną krwią” Trumana Capote z 1966 roku. Podobnie rzecz ma się z „Lotem nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya, powieści o zniewoleniu i tęsknocie za wolnością, której nieśmiertelność zapewniła fenomenalna ekranizacja autorstwa Miloša Formana z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery sąsiaduje w empikowej kolekcji z „Paragrafem 22” Josepha Hellera oraz wstrząsającą „Listą Schindlera” Thomasa Keneally’ego z 1982 roku. W jubileuszowej kolekcji nie zabrakło powieści opublikowanych w ostatniej dekadzie XX wieku oraz wydawniczych nowinek. Pośród nich pasjonaci literatury znajdą choćby takie perełki jak nominowane do nagrody Bookera „Małe życie” Hanyi Yanagihary czy „Igrzyska śmierci” i „Kosogłos” Suzanne Collins.

Wśród dzieł polskich autorów znajdziemy choćby „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego i „Weisera Dawidka” Pawła Huelle, a także „Molowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego i „Good Night, Dżerzi” Janusza Głowackiego, aż po reportażową sensację Mariusza Szczygła „Gotland”, powieść Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i bestsellerową trylogię kryminalną Zygmunta Miłoszewskiego z z prokuratorem Teodorem Szackim w głównej roli.

WSZYSCY KŁAMIĄ | Zygmunt Miłoszewski, Ziarno prawdy

Literaturę dla dzieci w kolekcji empiku reprezentują „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, „Tajemniczy ogród” Frances Hogdson Burnett czy „Baśnie Andersena”. Znajdziemy „Piotrusia Pana” Jamesa Matthew Barriego i Przygody Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Empik włączył też do kolekcji „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka i „Opowieść Wigilijną” Charlesa Dickensa. Najmłodsi najdą tez przygody Reksia, „Doktora Dolittle i jego zwierzęta” Huhg Loftinga oraz „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery i „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina.

%d bloggers like this: