artykuł

Już w nocy z 4 na 5 marca jubileuszowa, 90. gala Oscarów | Transmisja w CANAL+

Czy „Twój Vincent” zdobędzie Oscara? Jaki film okaże się filmem roku, kto odbierze statuetkę za najlepsze role, scenariusz, reżyserię? Przekonamy się o tym już w nocy z 4 na 5 marca. Galę, prowadzoną przez Jimmy’ego Kimmela, pokaże CANAL+.

CANAL+ wyemituje 90. galę wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej® jako jedyna telewizja w Polsce. Transmisja będzie odkodowana dla wszystkich abonentów nc+ oraz abonentów wybranych sieci kablowych. Studio oscarowe poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Katarzyna Janowska. Transmisja rozpocznie się o godzinie 2:00 w nocy z 4 na 5 marca, a poprzedzą ją rozmowy w studiu z ekspertami z branży filmowej. W poniedziałek, 5 marca, o 21:00 przedstawiona zostanie skrócona relacja z gali.
90. galę wręczenia Oscarów® poprowadzi Jimmy Kimmel. Gwiazdor „Jimmy Kimmel Live!” będzie pełnił rolę gospodarza najważniejszego filmowego wieczoru w Hollywood już po raz drugi.

A kto zdobędzie nagrody? W kategorii najlepszy film nominowane są „Tamte dni, tamte noce”, „Czas mroku”, „Dunkierka”,„Uciekaj!”, „Lady Bird”, „Nić widmo”, „Czwarta władza”, „Kształt wody” oraz uznawane za faworyta „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Jimmy Kimmel, fot. materiały prasowe

Nas oczywiście jak zwykle najbardziej interesuje kategoria scenariuszy. W tym roku w kategorii scenariusza oryginalnego nominowani są: James Ivory za „Tamte dni, tamte noce” według powieści André Acimana, Scott Neustadter i Michael H. Weber za „Disaster Artist” oparty na książce Grega Sestero i Toma Bissella, Scott Frank, James Mangold i Michael Green za „Logan: Wolverine” oparty o postaci z komiksów X-Men i ich adaptacji filmowych, Aaron Sorkin za „Grę o wszystko” opartą na wspomnieniach Molly Bloom oraz Virgil Williams i Dee Rees za „Mudbound” oparty na powieści Hillary Jordan. W kategorii scenariusza oryginalnego w tym roku nominowani są Emily V. Gordon i Kumail Nanjiani za „I tak cię kocham”, Jordan Peele za „Uciekaj!”, Greta Gerwig za „Lady Bird”, Guillermo del Toro i Vanessa Taylor za „Kształt wody” oraz Martin McDonagh za „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Najlepszym reżyserem okazać może się Paul Thomas Anderson („Nić widmo”), Guillermo del Toro („Kształt wody”), Greta Gerwig („Lady Bird”), Christopher Nolan („Dunkierka”) lub Jordan Peele („Uciekaj!”).

O statuetkę w kategoriach aktorskich ubiegają się Sally Hawkins („Kształt wody”), Frances McDormand („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), Margot Robbie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya””), Saoirse Ronan („Lady Bird”), Meryl Streep („Czwarta władza”), Mary J. Blige („Mudbound”), Allison Janney („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), Lesley Manville („Nić widmo”), Laurie Metcalf („Lady Bird”), Octavia Spencer („Kształt wody”) oraz Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce”), Daniel Day-Lewis („Nić widmo”), Daniel Kaluuya („Uciekaj!”), Gary Oldman („Czas mroku”),Denzel Washington („Roman J. Israel, Esq.”), Willem Dafoe („The Florida Project”), Woody Harrelson („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), Richard Jenkins („Kształt wody”), Christopher Plummer („Wszystkie pieniądze świata”) i Sam Rockwell („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”).

Oczywiście będziemy trzymać kciuki za film „Twój Vincent” Doroty Kobieli, Hugh Welchmana i Ivana Mactaggarta, który startuje w kategorii najlepszego długometrażowego filmu animowanego.

%d bloggers like this: