artykuł

„Świat według Garpa” Johna Irvinga wróci jako serial | Mija 40 lat od wydania powieści

Właśnie skończyłem pisać scenariusz pięcioodcinkowego serialu na podstawie „Świata według Garpa” – poinformował na Facebooku John Irving. Jego kultowa powieść ukazała się dokładnie czterdzieści lat temu.                   

Okładka pierwszego oryginalnego wydania książki

Choć John Irving był już autorem trzech powieści, to czwarta – „Świat według Garpa” wydana w 1978 roku (polskie wydanie – 1984) – umocniła tak naprawdę jego pozycję pisarza i na stałe umieściła w panteonie najbardziej popularnych autorów na świecie. Niezwykła historia dorastania czy raczej dojrzewania – emocjonalnego, uczuciowego, społecznego – głównego bohatera, początkującego pisarza, przeplata się z historią jego matki, Jenny Fields, pielęgniarki samotnie wychowującej syna i autorki książki-protestu „Seksualnie podejrzana”. Ich losy wpisują się w historyczne tło ruchów feministycznych lat 70., które chcą rozprawić się z patriarchalnym modelem świata. Powieść napisana z dystansem i ironią nie jest pod względem emocjonalnym lekturą łatwą dla czytelnika, ale talent Irvinga sprawił, że wszelkie spadające na bohatera ciosy przyjmujemy z nadzieją, że po burzy przyjdzie czas spokoju, choćby pozornego.

Przeczytaj także: 

„Imię róży” i „Władca Pierścieni” ponownie ekranizowane | Książki zostaną zaadaptowane na seriale

Wydanie książki wspomniał dziś na Facebooku jej autor.

– Wyobrażałam sobie, ponad czterdzieści lat temu, że seksualna nienawiść, o której piszę w powieści, może trafić do lamusa wkrótce po jej opublikowaniu. Niestety nienawiść seksualna nadal istnieje, nie zniknęła. Podejrzliwość związana z różnicami seksualnymi, dyskryminacja mniejszości seksualnych, w tym bezładna bigoteria i przemoc, nie podzieliły losu wymarłych dinozaurów, jak wtedy przewidywałem, choć powinny – przyznaje pisarz.

I informuje, że niedawno skończył pisać scenariusz miniserialu według swojej najbardziej popularnej powieści.

– Właśnie napisałem scenariusz pięcioodcinkowego serialu na podstawie „Świata według Garpa” – przyznaje John Irving. O tym, że ma powstać serial, pisarz informował po raz pierwszy w listopadzie 2015 roku. Według podanych wtedy informacji produkować ma go HBO.

Przeczytaj także: 

Ruszają zdjęcia do serialu „Nielegalni” według Severskiego | Znamy obsadę!

„Garp” był już sfilmowany – zadania tego podjął się w 1982 roku George Roy Hill. W roli Garpa wystąpił wtedy Robin Williams, a w roli jego matki zobaczyliśmy Glenn Close.

W swoim facebookowym poście pisarz zdradza jeszcze jeden szczegół – tytuł „Świat według Garpa” był tylko… tytułem roboczym. Pisarz chciał go zmienić w ostatecznej wersji. Jednak jego wydawca, Henry Robbins, przekonał go, że właśnie ten tytuł jest najlepszy.

 

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d bloggers like this: