artykuł

„Świat według Garpa” Johna Irvinga wróci jako serial | Mija 40 lat od wydania powieści

Właśnie skończyłem pisać scenariusz pięcioodcinkowego serialu na podstawie „Świata według Garpa” – poinformował na Facebooku John Irving. Jego kultowa powieść ukazała się dokładnie czterdzieści lat temu.                   

Okładka pierwszego oryginalnego wydania książki

Choć John Irving był już autorem trzech powieści, to czwarta – „Świat według Garpa” wydana w 1978 roku (polskie wydanie – 1984) – umocniła tak naprawdę jego pozycję pisarza i na stałe umieściła w panteonie najbardziej popularnych autorów na świecie. Niezwykła historia dorastania czy raczej dojrzewania – emocjonalnego, uczuciowego, społecznego – głównego bohatera, początkującego pisarza, przeplata się z historią jego matki, Jenny Fields, pielęgniarki samotnie wychowującej syna i autorki książki-protestu „Seksualnie podejrzana”. Ich losy wpisują się w historyczne tło ruchów feministycznych lat 70., które chcą rozprawić się z patriarchalnym modelem świata. Powieść napisana z dystansem i ironią nie jest pod względem emocjonalnym lekturą łatwą dla czytelnika, ale talent Irvinga sprawił, że wszelkie spadające na bohatera ciosy przyjmujemy z nadzieją, że po burzy przyjdzie czas spokoju, choćby pozornego.

Przeczytaj także: 

„Imię róży” i „Władca Pierścieni” ponownie ekranizowane | Książki zostaną zaadaptowane na seriale

Wydanie książki wspomniał dziś na Facebooku jej autor.

– Wyobrażałam sobie, ponad czterdzieści lat temu, że seksualna nienawiść, o której piszę w powieści, może trafić do lamusa wkrótce po jej opublikowaniu. Niestety nienawiść seksualna nadal istnieje, nie zniknęła. Podejrzliwość związana z różnicami seksualnymi, dyskryminacja mniejszości seksualnych, w tym bezładna bigoteria i przemoc, nie podzieliły losu wymarłych dinozaurów, jak wtedy przewidywałem, choć powinny – przyznaje pisarz.

I informuje, że niedawno skończył pisać scenariusz miniserialu według swojej najbardziej popularnej powieści.

– Właśnie napisałem scenariusz pięcioodcinkowego serialu na podstawie „Świata według Garpa” – przyznaje John Irving. O tym, że ma powstać serial, pisarz informował po raz pierwszy w listopadzie 2015 roku. Według podanych wtedy informacji produkować ma go HBO.

Przeczytaj także: 

Ruszają zdjęcia do serialu „Nielegalni” według Severskiego | Znamy obsadę!

„Garp” był już sfilmowany – zadania tego podjął się w 1982 roku George Roy Hill. W roli Garpa wystąpił wtedy Robin Williams, a w roli jego matki zobaczyliśmy Glenn Close.

W swoim facebookowym poście pisarz zdradza jeszcze jeden szczegół – tytuł „Świat według Garpa” był tylko… tytułem roboczym. Pisarz chciał go zmienić w ostatecznej wersji. Jednak jego wydawca, Henry Robbins, przekonał go, że właśnie ten tytuł jest najlepszy.

 

Reklamy

jeden komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.