artykuł

POCZYTAJ MI WROCŁAW | 4. Europejska Noc Literatury

To już nie tylko Europejska Stolica Kultury. W następny weekend w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się 4. Europejska Noc Literatury, która zbiegnie się w tym roku z obchodami Światowej Stolicy Książki UNESCO – z Wrocławia pisze specjalnie dla nas Daniel E. Groszewski z „Dzielnice Magazine”

Na weekend 22-24 kwietnia zaplanowano wiele atrakcji – od spotkanie z Jo Nesbø po otwarcie Muzeum Pana Tadeusza.

Szekspir uroczysty

Dla aktorki Ewy Skibińskiej nie będzie to pierwszy udział w Europejskiej Nocy Literatury
Dla aktorki Ewy Skibińskiej nie będzie to pierwszy udział w Europejskiej Nocy Literatury

Dokładanie w samym środku tego weekendu – 23 kwietnia – obchodzić będziemy czterechsetną rocznicę śmierci mistrza dramatu, Wiliama Szekspira. W związku z tym Europejska Noc Literatury dołączy się do organizowanych na całym świecie wydarzeń szekspirowskich i w całości będzie poświęcona twórczości Anglika. Fragmenty jego utworów w dziesięciu lokalizacjach będą czytali: Maria Pakulnis z Januszem Chabiorem, Olga Bołądź, Cezary Łukaszewicz z Anną Radwan, Magdalena Cielecka, Ewa Skibińska z Bartoszem Porczykiem, Krzysztof Stelmaszczyk, Dorota Segda, Mariusz Bonaszewski, Jan Nowicki z Dorotą Pomykałą oraz Arkadiusz Jakubik.

Dla Ewa Skibińskiej nie będzie to pierwszy udział w ENL. Impreza od początku ma za zadanie prezentowanie różnych światów literackich. W tym roku, ze względu a Szekspira wszystkie prezentowane teksty będą też wyświetlane po angielsku.

– Jestem szczęśliwa – mówi Ewa Skibińska, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. – Szekspir to mój konik. Do tej pory zagrałam w pięciu czy sześciu Szekspirach wyznaje z uśmiechem.

Wrocław szczególnie upodobał sobie ostatni z utworów mistrza Stratfordu – „Burzę”. W Teatrze Polskim wyreżyserował ją Krzysztof Garbaczewski (Ewa Skibińska zagrała Prosperę), a w Teatrze Muzycznym Capitol Agata Duda Gracz w miniony piątek wystawiła „Po Burzy Szekspira”, w którym zastanawia się jak „Burza” funkcjonowałaby 400 lat później, gdyby wyspą Prospera było M3.

Jo Nesbø też z Szekspirem

Podobnego zadania podejmuje się Jo Nesbø, który spotka się z czytelnikami także 23 kwietnia.

Przeczytaj także: MESJASZ ZEMSTY. Jo Nesbø, Syn (Sønnen)

– Wejściówki rozeszły się błyskawicznie. Tych, którym nie udało się ich zdobyć zapraszamy na godzinę 14.30 na podpisywanie książek – mówi Katarzyna Janusik, koordynatorka projektu. Organizatorzy zapewniają też, że w spotkaniu będzie można uczestnik wirtualnie poprzez streaming w sieci. Norweg związany jest z Wrocławiem poprzez Wydawnictwo Dolnośląskie, które na 2017 rok planuje wydać jego nową powieść. Będzie ona inspirowana… Szekspirowskim „Makbetem”. Nesbø bierze bowiem udział w Projekcie Szekspir, w ramach którego znakomici pisarze na nowo mierzą się z tematami zawartymi w utworach mistrza dramaturgów.

Bohaterowie z przeszłości

W planach jest też spacer po Ulicy Krokodyli, w którą wcieli się Przejście Gancarskie, gdzie będzie można spotkać urodzonych na Kresach: Brunona Schulza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Marię Konopnicką, Zofię Nałkowską, Mariana Hemara czy Stanisława Lema (wcielą się w nich aktorzy teatru Ad Spectatores), a pod pobliską fontanną będzie można posłuchać Adama Mickiewicza.

Tego dnia swoją działalność zainauguruje też Muzeum Adama Mickiewicza. Szczegóły nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości. Wiadomo oczywiście, że punktem wyjścia do zwiedzania ma być rękopis naszej epopei narodowej, ale ma to być przede wszystkim opowieść o naszej historii i walce o wolność, który pod różnymi sztandarami trwa od XIX wieku (m.in. o Janie Nowaku-Jeziorańskim i Władysławie Bartoszewskim). Wiele dzieł, które zostaną zaprezentowane pochodzi z Ossolineum, ale będzie też sporo nowej technologii: animowane na żywo trójwymiarowe postaci, mapping czy ocullus.

Warto przypomnieć, że sam rękopis „Pana Tadeusza” nie trafił do Wrocławia razem z innymi zbiorami lwowskiego Ossolineum. Został wywieziony ze Lwowa przez Niemców w 1944 roku… i zaginął. Odnaleziono go na Dolnym Śląsku rok po zakończeniu wojny. Rękopis był własnością rodziny Tarnowskich (do Ossolienum oddany był w depozyt). Gdy po 1989 roku zachodziło prawdopodobieństwa odzyskania go przez prawowitych właścicieli, udało się dojść do kompromisu i miasto odkupiło go za jedną trzecią wartości (wyceniony na 600 tys. dolarów). Dwie trzecie było darem Tarnowskich.

I wielu innych…

W planach jest też m.in. spotkanie z niezwykle popularną w Korei Południowej autorką książek dla dzieci – Iwoną Chmielowską (22.04), czy dyskusja wokół książki Jerzego Ambroziewicza „Zaraza” (24.04) – wydanej przez Mariusza Szczygła opowieści o zamkniętym mieście Wrocławiu podczas epidemii ospy w 1963 roku. Sporo będzie się mówiło o literaturze niemieckiej (Instytut Goethego) i ukraińskiej (kwiecień to we Wrocławiu Miesiąc Lwowski). Szekspir będzie też wyśpiewany w Narodowym Forum Muzyki, w programie recytacja jego sonetów, a dla najmłodszych wrocławian przygotowano warsztaty, jak choćby szEKSPERCI.

Przeczytaj także: CIENKIE ŚCIANY | Jana Beňová, Café Hiena (Plan odprowadzania)

Kwietniowy weekend to początek obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO. Tytuł ten będzie obowiązywał do 22 kwietnia 2017 roku w tym czasie odbędą się m.in. projekt Bibliopolis (utwory literackie w przestrzeniach miasta: tramwaj, rower, park), Literacki Pit Stop, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2016, Festiwal Literatury dla Dzieci, Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki (taki literacki Woodstock), Polcon 2016 (zlot dla miłośników fantasy i science-fiction), Bruno Schulz. Festiwal, Literacka Nagroda Środkowoeuropejska „Angelus” czy 25. już Wrocławskie Targi Dobrych Książek.

Światowy Hymn Książki…

…zostanie odśpiewany za rok, na wszystkich kontynentach, a dzięki Wrocławiowi będzie nim wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety” z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

 

Pełny program obchodów na stronie www.Wroclaw2016.pl

Czytajcie „Dzielnice Magazine” 

Olga Tokarczuk zaprasza na Poczytaj mi Wrocław

 

Lech Janerka zaprasza na Poczytaj mi Wrocław

%d bloggers like this: