konkurs

Zdobądź „Czarny poniedziałek” Agnieszki Gracy | KONKURS

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Agora mamy dla Was trzy egzemplarze powieści Agnieszki Gracy „Czarny poniedziałek”.

Październik 2016, Kraków. Wczesnym rankiem po Czarnym Proteście znalezione zostają zwłoki młodej kobiety. Nikt nie widział jej śmierci, nikt nie słyszał krzyku. Ewa Zielińska popełniła samobójstwo, skacząc z ósmego piętra. Taką wersję przyjmuje prokurator prowadzący śledztwo, nie wierzy w nią jednak siostra zmarłej. Wydaje się, że Ewa coś ukrywała – pod maską ułożonej i profesjonalnej tłumaczki wiodła drugie, niebezpieczne życie. Aby dotrzeć do prawdy, Iga Bagińska, ekspolicjantka, która właśnie została prywatną detektywką, będzie musiała zagłębić się w świat kobiecej dominacji, zdrad, zazdrości i wybujałych ambicji. A wszystko to w cieniu kryzysu, jaki właśnie przechodzi jej własne małżeństwo.

Pytanie konkursowe

Czy lubisz, gdy kryminał jest nie tylko świetną opowieścią gatunkową, ale odnosi się do naszej współczesności, poruszając istotne problemy społeczne? Jeśli tak, to podaj przykłady takich lektur i koniecznie uzasadnij swój wybór.

Bardzo jesteśmy ciekawi Waszych odpowiedzi. Jury nagrodzi trzy najciekawsze, wyróżniające się kreatywnością i – co istotne – oryginalne, nigdzie nie publikowane wcześniej. Wpisujcie je w komentarzach pod tym wpisem, albo pod postem konkursowym na Facebooku.

Konkurs trwa od chwili publikacji tego wpisu do 7 października, do godz. 23.59.

Przeczytaj fragment:

Regulamin

2 komentarze

  1. Bardzo lubię kryminały, w których autor oprócz wątków kryminalnych porusza problemy społeczno-ekonomiczne danego kraju, co bardzo często możemy obserwować w książkach Jo Nesbo. Ten niekwestionowany lider pośród skandynawskich twórców kryminałów świetnie kreuje swoich bohaterów, nadając im cechy -zarówno zalety i wady, będące odzwierciedleniem środowiska w jakim żyją. Autor poprzez ich zachowanie piętnuje ludzkie wady, ukazuje błędy systemu norweskiego udowadnia, że społeczne nierówności bardzo często  motywują ludzi do zbrodni. Kryminały poruszające istotne kwestie społeczne, zwłaszcza aktualne dziś jak napływ imigrantów, szalejąca inflacja czy  słaba profilaktyka leczenia uzależnień udowadniają,że zbrodnie i ich motywy nie biorą się znikąd,lecz są efektem problemów z jakimi nie potrafią uporać się słabsze jednostki. „Zło rodzi zło”, to hasło dominuje w książkach Jo Nesbo, takich jak „Człowiek nietoperz” czy „Pierwszy śnieg” a  na podstawie ich lektury możemy zdać sobie sprawę, jak bardzo otoczenie i czasy w jakich żyje człowiek ma wpływ na jego wybory i zachowanie.

  2. Lubię „kryminały” z odniesieniem do wydarzeń wspólczesnych ba nawet bierzących.Na dziś takim ” niedoścignionym” polskim autorem jest V.Severski,którego wszystkie książki przeczytałem odnajdując w nich „negatywnych bohaterów” wśród rządzących. Uważam , że gdyby „On” mógł  napisać „who is who” ( bo chyba wie) to byłby prawdziwy koniec pewnej „epoki” tych o spojrzeniu tępym walczących z postępem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d