artykuł

Rebecca Makkai we wrześniu w Polsce | Z powieścią „Mam do pana kilka pytań”

Rebecca Makkai, autorka cenionej powieści „Wierzyliśmy jak nikt”, przyjedzie we wrześniu do Polski. Promować będzie nową książkę „Mam do pana kilka pytań”.

Pisarka odwiedzi Gdańsk, Łódź i Warszawę między 15 a 18 września. Wcześniej, 6 września, ukaże się jej nowa powieść, w przekładzie Rafała Lisowskiego.

O czym jest „Mam do pana kilka pytań”? Jest rok 1995. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało znaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany Omar, pracownik techniczny. Ponad dwadzieścia lat później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a dziś znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic mroczna tajemnica z przeszłości wraca do niej z nową siłą.

Okazuje się, że wina Omara wcale nie jest taka oczywista, a tragiczne wydarzenia sprzed lat nadal budzą wątpliwości i emocje – zarówno w internecie, jak i wśród dawnych uczniów Granby’ego. Czy policja rzetelnie przeprowadziła śledztwo? Czy nie pominęła żadnego tropu? Bodie z podopiecznymi zaczynają prowadzić amatorskie dochodzenie, które może podać w wątpliwość ustalenia śledczych.

Pod płaszczykiem kryminalnej intrygi Rebecca Makkai snuje ważną opowieść o sytuacji kobiet, o ich prawach, ciałach i o ich sile. Zachęca do odważnego zadawania pytań o przeszłość – nawet jeśli nigdy nie uda się uzyskać odpowiedzi.

Podczas pobytu w Polsce pisarkę będzie można spotkać na Gdańskich Targach Książki (16 września, godz. 12), Igrzyskach Wolności w Łodzi (17 września, godz. 16.45) i w warszawskiej Big Book Cafe MDM (18 września, godz. 19). Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Przeczytaj także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: