artykuł wydarzenia

Kraków świętuje 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej | Zobacz program

2 lipca Kraków świętować będzie w sposób szczególny 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Zobaczcie program wydarzeń zaplanowanych na ten dzień.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowencie (obecnie część Kórnika), ale od 1929 roku mieszkała w Krakowie. Nic dziwnego, że to miasto chce w sposób szczególny uczcić rocznicę urodzin poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla z roku 1996.

Artystyczne interpretacje

Jak wygląda program obchodów 100. rocznicy urodzin Szymborskiej? Wszystko zacznie się 2 lipca, o godz. 10. To wtedy z okazji otwarcia parku imienia noblistki (godz. 14., patrz niżej) przy ulicyDolnych Młynów 10 odbędzie się wernisaż projektu „Wisława Szymborska na Dolnych Młynach” z udziałem włoskiego artysty Opiemme’a, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz Dyrektora Zarządzającego NOHO Investment Dawida Sporysza. Fundacja noblistki wraz z firmą NOHO Investment zaprosiły wybitnych artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy Dolnych Młynach. Ideą projektu jest oddanie hołdu poetce i stworzenie dialogu słowa ze sztuką uliczną.

„Nigdzie nie jest powiedziane, że obrazy można znaleźć wyłącznie w muzeach, a wiersze – tylko w książkach. Nie czujmy się bezpieczni, bo poezja i sztuka może nas zaatakować znienacka, na przykład na płocie przy ulicy, którą od lat codziennie chodzimy lub jeździmy do pracy czy do szkoły. A kiedy już nas zaatakuje, to zatrzymajmy się na chwilę. Przeczytajmy wiersz, przyjrzyjmy się obrazowi. Uśmiechnijmy się lub zamyślmy. I wspomnijmy wielką i skromną zarazem poetkę, laureatkę Nagrody Nobla, która jeszcze niedawno chodziła tą samą ulicą – mówi w przesłanym komunikacie Fundacji Michał Rusinek.

LEGO i Espresso

Tego samego dnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki nastąpi odsłonięcie niespodzianki od LEGO, To zbudowana z ponad 21 tysięcy klocków makieta odwzorowująca jedno z najważniejszych wydarzeń lat 90. Konstrukcja powstała w ścisłej tajemnicy na zlecenie Grupy LEGO. Za projekt i budowę makiety odpowiedzialny jest Certyfikowany Budowniczy LEGO Mateusz Kustra. Cały proces – od pierwszego pomysłu do złączenia ostatniego klocka – zajął jego zespołowi blisko pół roku. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki jesienią powstanie wystawa “Jarmark cudów”. Konstrukcję będzie można oglądać po konferencji prasowej, od 13.30.

O godz. 12. W Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20 Odbędzie się Literackie Espresso z Sinfoniettą Cracovią. Kameraliści zaprezentują brzmienie smyczkowego duetu w klasyczno-filmowym repertuarze. Wystąpią: koncertmistrz Sinfonietty Cracovii, Maciej Lulek oraz altowiolista Adam Brakowski. W programie muzycznym znajdzie się Mozartowski duet oraz niespodzianka z repertuaru muzyki filmowej. A o Wisławie Szymborskiej rozmawiać będą literaturoznawczyni Teresa Walas oraz dziennikarz RMF Classic Łukasz Wojtusik. Literackie Espresso to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Miłosza, przygotowane we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Festiwalem Miłosza oraz Pałacem Potockich. Bilety do kupienia na stronie: https://sinfonietta.bilety24.pl

Park i spektakl

Dwie godziny później, o godz. 14. przy ul. Karmelickiej nastąpi Otwarcie Parku Szymborskiej z udziałem władz miasta i przedstawicieli Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP oraz aktywistów miejskich; prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska; koncert standardów jazzowych Luka Mazur Quartet; warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także odsłonięcie muralu Medicine x Fundacja Szymborskiej, z wierszem Nic dwa razy z 1955 roku – jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł noblistki. Elementy graficzne wykorzystane w projekcie nawiązują bezpośrednio do jego treści.

Obchody zwieńczy o godz. 19 premiera spektaklu „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” (tylko na zaproszenia), w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Bilety na przedstawienia można kupić tutaj.

Mural z wierszem „Nic dwa razy”, fot. informacja prasowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: