artykuł seriale

Powstanie serial „Władca much” | To trzecia adaptacja powieści Williama Goldinga

BBC planuje produkcję serialu według powieści Williama Goldinga „Władca much”. Za scenariusz odpowiada Jack Thorne, scenarzysta „Mrocznych materii” i współtwórca sztuki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”.

„Władca much”, reż. Harry Hook, fot. kadr ze zwiastuna filmu

Będzie to pierwsza adaptacja serialowa powieści, ale już trzecia jej ekranizacja. Pierwsza filmowa adaptacja powstała w 1963 roku, w reżyserii Petera Brooka, druga – w 1990 w reżyserii Harry’ego Hooka (cover photo – kadr ze zwiastuna). Jak informuje „Deadline”, BBC zleciło napisanie scenariusza Jackowi Thorne’owi, znanemu m.in. z pracy nad serialem HBO według prozy Philipa Pullmana „Mroczne materie” (His Dark Materials). 

„Władca much” (Lord of the Flies, polskie tłumaczenie Wacław Niepokólczycki) to dystopijna powieść laureata nagrody Nobla, Williama Goldinga, która w alegoryczny sposób mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu w czasie nieokreślonego konfliktu nuklearnego. Chłopcy trafiają na bezludną wyspie, gdzie próbują zorganizować własne rządy i społeczność, co ma katastrofalne konsekwencje.

„Władca much”, wydany w 1954 roku, był pierwszą powieścią Goldinga i wszedł na stałe do kanonu najważniejszych powieści XX wieku, a w 2005 roku książka znalazła się na liście stu najlepszych anglojęzycznych powieści powstałych od 1923 roku, ogłoszonej przez tygodnik „Time”.

Tytuł odnosi się do hebrajskiego imienia demona Belzebuba (בעל זבוב, Baal-Zevuv – pan much), używanego także jako jedno z określeń szatana, którego w powieści obrazuje wbita na kij głowa dzikiej świni.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d