artykuł

Trzy najwcześniejsze wydania „De revolutionibus” | Do 7 maja do obejrzenia w Toruniu

Od 22 lutego do 7 maja zostaną w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zaprezentowane trzy pierwsze wydania „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika. Okazją jest 550. rocznica urodzin astronoma.  

Mikołaj Kopernik, De revolutionibus orbium coelestum, 1543, fot. Wikimedia Commons

Jak pisze na Facebooku Książnica Kopernikańska w Toruniu, ekspozycję uzupełni prezentacja ikonografii kopernikańskiej z okresu od XVI do XX w. Z kolei na dziedzińcu Ratusza stanie wystawa planszowa, która artystycznie wizualizuje 14 egzemplarzy I wydania „De revolutionibus…” (1543), znajdujących się w zbiorach polskich instytucji.

Trzy najwcześniejsze wydania „De revolutionibus…” to wydanie z Norymbergi z 1543, Bazylei z 1566 i Amsterdamu z 1617. Wystawę dopełnią Dzieła przedkopernikańskie, stanowiące fundament badań Kopernika; Dzieła pokopernikańskie, prezentujące recepcję jego odkrycia przez późniejszych uczonych, a także późniejsze i współczesne wydania „De revolutionibus…” aż do XXI w.

Ekspozycję przygotowały cztery instytucje: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Książnica Kopernikańska, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe w Toruniu.

Merytoryczne przygotowanie wystawy: Magdalena Awianowicz (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Marta Czyżak (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Elżbieta Hudzik (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Michał Kłosiński (Muzeum Okręgowe w Toruniu), Liliana Lewandowska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Andrzej Mycio (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Krzysztof Nierzwicki (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Anna Wronka (Książnica Kopernikańska w Toruniu).

Opieka konserwatorska: Oddział Konserwacji i Zabezpieczenia Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, Pracownia Ochrony Zbiorów Książnicy Kopernikańskiej, Dział Konserwacji Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Okręgowego w Toruniu jest Michał Kłosiński. Wystawie towarzyszy katalog „Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania… Wokół De revolutionibus. Katalog wystawy w Muzeum Okręgowym w Toruniu”, Wydawnictwo UMK, Toruń 2023.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: