artykuł

„Don Kichote” Cervantesa sprzedany na aukcji | Cena to ponad pół miliona euro

„Don Kichote” Miguela de Cervantesa został sprzedany na aukcji w Paryżu za pół miliona euro. To trzecie wydanie tomu pierwszego i pierwsze wydanie drugiego tomu.

Miquel de Cervantes, Don Kichote, wydanie pierwsze, 160

„Don Kichote”, a raczej „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy” (El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha) Moiquela de Cervantesa to opowieść o Alonso, szlachcicu z La Manchy, który spędził życie na czytaniu romansów rycerskich. Z czasem wydarzenia przedstawione w książkach zaczął uznawać za prawdziwe, a przedstawionych w nich bohaterów za godnych naśladowania. Uznał więc, że sam powinien zostać błędnym rycerzem. Nadał sobie imię Don Kichote z Manczy i postanowił wyruszyć w świat na koniu, którego nazwał Rosynantem. Wybrał też dla siebie damę serca, wieśniaczkę, Aldonę Lorenzo, którą nazwał Dulcyneą z Toboso.

Pierwsza część utworu została opublikowana w 1605 roku, druga – w 1615. Na aukcji w Paryżu sprzedano właśnie egzemplarz pochodzący z pierwszego nakładu tomu drugiego, a także wydanie tomu pierwszego z 1608 roku – o tyle cenne, że było to ostatnie wydanie, w którym autor naniósł poprawki, znalezione przez niego w pierwszym i drugim wydaniu.

Zestaw ten został oprawiony w Anglii pod koniec XVII wieku i stanowił część kolekcji XVIII-wiecznego bibliofila Beilby’ego Thompsona. Pozostał w jego rodzinie do czasu sprzedaży majątku w latach 30. XX wieku. Wtedy dzieło kupił – wraz z „Nowelami przykładnymi (Novelas ejemplares) Cervantesa – boliwijski dyplomata Jorge Ortiz Linares. Teraz „Don Kichote” sprzedany został za 504 tys. euro (ponad 2,2 mln zł), a mniej znane „Nowele…”, zawierająca m.in. opowieść o rozmowa między dwoma psami, pełną dowcipnych i przenikliwych komentarzy o życiu, miłości, chciwości i porządku społecznym, kupione zostały za ponad 400 tys. euro.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: