artykuł

„Mroczna Wieża” Stephena Kinga jako serial | Nabyte prawa do adaptacji

Opus magnum Stephena Kinga, „Mroczna Wieża”, ma szansę trafić na mały ekran jako pięciosezonowy serial. Prawa do adaptacji kupił Mike Flanagan, twórca m.in. filmów „Nawiedzony Dom na Wzgórzu” i „Doktor Sen”.

„Mroczna Wieża” to najgłośniejszy cykl powieściowy niekwestionowanego mistrza horroru, Stephena Kinga, pisany w latach 1970- 2012 i uważany przez samego autora za jego najważniejsze dzieło. Cykl opowiada historię Rolanda Deschaina, którego celem życiowym jest dotarcie do tytułowej Mrocznej Wieży, mitycznego budynku, który może być istotą całego istnienia, znajdującego się w centrum wszystkich światów. Roland jest ostatnim żyjącym członkiem bractwa, znanego jako rewolwerowcy. Na swej drodze pomaga napotkanym ludziom w imię kodeksu honorowego zwanego Drogą Elda, jest także zmuszony do dokonywania wielu trudnych wyborów, takich jak wybór pomiędzy życiem przyjaciela a kontynuowaniem podróży do Wieży.

 Cykl łączy motywy przewodnie wielu gatunków, obejmujący elementy fantasy, fantastyki naukowej, literatury grozy i westernu. W serii składającej się z ośmiu powieści, pojawiają się postacie, światy i nawiązania do innych książek Kinga.

Ekranizacja na nowo

 „Mroczna Wieża” była już przekładana na język filmu – w 2017 roku pojawił się film w reż. Nikolaja Arcela z Idrisem Elbą i Matthew McConaugheyem. Teraz prawa do nakręcenia serialu nabył Mike Flanagan, znany twórca horrorów, m.in. filmów „Nawiedzony Dom na Wzgórzu”, „Ouija: Narodziny zła”, „Doktor Sen” czy „Nocna msza”. Twórca poinformował o tym w czwartkowym wywiadzie dla „Deadline”.

Nabycie praw zbiegło się z przejściem  Flanagana z Netfliksa do Amazon Prime, które zresztą wcześniej samo posiadał prawa do „Mrocznej Wieży”, ale nie zrealizowało serialu. Ten transfer nie oznacza jednak, że serial trafi właśnie do Prime Video. Ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta.

Flanagan napisał już scenariusz do odcinka pilotażowego i zakłada realizację pięciu sezonów serialu oraz dwóch samodzielnych filmów fabularnych jako kontynuacji. Podobno sam Stephen King jest entuzjastycznie nastawiony do projektu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: