artykuł nasz patronat

Finaliści konkursu na Kryminalny Debiut Roku | Pod naszym patronatem

Znani są już finaliści pierwszej edycji konkursu na Kryminalny Debiut Roku. Konkurs odbywa się pod naszym patronatem.

Jury w składzie Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Puzyńska, Agata Koss-Dybała i dr hab. Rafał Moczkodan wybrało troje finalistów ogólnopolskiego konkursu na kryminalny debiut roku 2021. Są to:

 • Jakub Bielikowski – nominacja za powieść Awans. Detektyw warszawski (Wydawnictwo Novae Res)
 • Grzegorz Dziedzic – nominacja za powieść Żadnych bogów, żadnych panów (Wydawnictwo Papierowy Księżyc)
 • Anna Rozenberg – nominacja za powieść Maski pośmiertne (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Laureata lub laureatkę konkursu poznamy 26 listopada podczas gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Nagroda marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za kryminalny debiut roku 2021 ma konkretny wymiar finansowy – zwycięzca odbierze 25 tys. złotych i pamiątkową statuetkę. Zostanie również uhonorowany nagrodą dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w wysokości 3 tys. złotych.

Gwiazdozbiór Kryminalny

Do konkursu o nagrodę za kryminalny debiut roku 2021 wydawcy zgłosili 29 powieści (trzy nie spełniały wymogów formalnych – nie były debiutami powieściowymi). Prace jury trwały od kwietnia, równolegle w Książnicy Kopernikańskiej odbywały się spotkania autorskie z czołowymi autorami literatury kryminalnej i sensacyjnej. Gośćmi w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze byli: Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Maciej Siembieda, Marta Matyszczak. Ostatnim gościem będzie Wojciech Chmielarz (26 listopada). Spotkaniom towarzyszyły warsztaty literackie prowadzone przez zaproszonych pisarzy.

Spotkania i Gala

25 listopada w Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8, Toruń) odbędzie się spotkanie z prokuratorem, medykiem sądowym i kryminologiem:

 • godz. 18.00: Amerykański wymiar sprawiedliwości w powieściach Johna Grishama – Tadeusza Zyman, prokurator w stanie spoczynku (wykład otwarty)
 • godz. 19.00: Tajniki pracy medyka sądowego – dr n. med. Bartosz Burchardt, Zakład Medycyny Sądowej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (wykład wyłącznie dla dorosłych 18+)
 • godz. 20.30: Opowieści o zbrodniach. Wzorce w kryminalistyce – dr Paweł Leśniewski, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile (wykład wyłącznie dla dorosłych 18+)

26 listopada to również cała masa kryminalnych atrakcji: panel dyskusyjny z jurorami konkursu, spotkanie z autorami nominowanych powieści, gość specjalny – Wojciech Chmielarz i wreszcie gala, podczas której po raz pierwszy wręczymy nagrodę marszałka województwa kujawsko-pomorskiego za najlepszy kryminalny debiut roku 2021. Tego dnia wszystkie wydarzenia odbędą się w Teatrze Muzyczny w Toruniu (Żeglarska 8):

 • godz. 14.30: Kryminalna wojna płci, cz. 1 – Marta Guzowska, Bartosz Szczygielski
 • godz. 15.45: Kryminalna wojna płci, cz. 2 – Marta Guzowska, Bartosz Szczygielski
 • godz. 17.00: Panel z jurorami – Agata Koss-Dybała, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej, Rafał Moczkodan
 • godz. 18.00: Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
 • godz. 19.30: Panel z autorami powieści nominowanych do nagrody za kryminalny debiut roku
 • godz. 20.30: Gala wręczenia nagrody za kryminalny debiut roku 2021

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to festiwal literacki, który – dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego – realizują: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury.

Wydarzenie odbywa się pod naszym patronatem.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: