artykuł

„Film balkonowy” z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej | Gala 10 grudnia

Wielokrotnie nagradzany polski dokument produkcji HBO Max „Film balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego otrzymał nominację do nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Zwycięzca zostanie ogłoszony 10 grudnia podczas uroczystej gali odbywającej się w tym roku w Reykjaviku.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem.

Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film balkonowy to powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Film otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Od momentu premiery na festiwalu w Locarno w ramach prestiżowej sekcji La Semaine de la Critique, gdzie film doceniono, przyznając mu Grand Prix/Prix SRG SSR, dokument został pokazany na blisko siedemdziesięciu festiwalach filmowych, zdobywając łącznie 26 nagród.

Wyróżniony został Grand Prix na festiwalach filmowych w Locarno, Biarritz i Lipsku. Podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity zdobył wyróżnienia w Konkursie Głównym oraz Konkursie Polskim, a także dwie Nagrody Publiczności (w Warszawie i Katowicach). Produkcja otrzymała także Polską Nagrodę Filmową ORŁY dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Film był prezentowany na szeregu festiwali w Ameryce Północnej i Południowej, gdzie na brazylijskim It’s All True – 27th International Documentary Film Festival w Rio de Janeiro otrzymał nagrodę klasyfikującą AMPAS, czyli Akademii przyznającej Oscary. Oznacza to, że film bez dodatkowych warunków znajdzie się na tzw. long liście w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny i ma szansę na otrzymanie nominacji do Oscara.

Twórcą „Filmu balkonowego” jest Paweł Łoziński, który odpowiada za scenariusz, reżyserię oraz zdjęcia. Za produkcję obrazu odpowiadają HBO Max, Łoziński Production oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film można oglądać w HBO Max.

Źródło: informacja prasowa HBO Max

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: