artykuł

Netflix sfilmuje „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza | Pierwsza ekranizacja powieści

Netflix sfilmuje „Sto lat samotności” Gabriela Garcíi Márqueza. Będzie to pierwsza w historii ekranizacja powieści. Na razie platforma opublikowała specjalny zwiastun w 40. rocznicę przyznania pisarzowi Literackiej Nagrody Nobla.

Netflix nabył prawa do adaptacji powieści, uważanej za jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. Na podstawie książki powstanie serial, nakręcony w języku hiszpańskim.

Producentami wykonawczymi serialu, kręconego głownie w Kolumbii, będą synowie Garcíi Márqueza, Rodrigo García i Gonzalo García Barcha.

Powieść „Sto lat samotności” (Cien años de soledad) została po raz pierwszy wydana w 1967 roku i od tego czasu przetłumaczona na 46 języków. Jej łączna sprzedaż na całym świecie wyniosła już około 50 milionów egzemplarzy. Pierwsze polskie wydanie „Stu lat samotności” ukazało się w 1974 w tłumaczeniu Grażyny Grudzińskiej i Kaliny Wojciechowskiej nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Gabriel García Márquez napisał „Sto lat samotności” w 18 miesięcy, pomiędzy 1965 a 1967 rokiem, w Meksyku, dokąd przeprowadził się z Kolumbii.

Powieść opowiada historie kilku pokoleń rodziny Buendia. Akcja powieści toczy się w fikcyjnym miasteczku Macondo, którego realia odzwierciedlają wiele zwyczajów i anegdot, z którymi García Márquez zetknął się w młodości spędzonej w Aracataca w Kolumbii. Różnorodne oddanie upływu czasu, który raz ma charakter statycznej wieczności, kiedy indziej zaś linearności lub cykliczności, oraz rytmiczna narracja, bliska tradycji mówionej, nadają powieści niepowtarzalny charakter tajemniczego mitu, dzięki czemu krytyka zalicza ją do najważniejszych dzieł gatunku literackiego znanego jako realizm magiczny.

%d