artykuł

Pierwsza proza laureatki Nobla Louise Glück | Premiera w październiku

Laureatka Nobla, poetka Louise Glück wydaje pierwszą prozę. „Marigold and Rose” ukaże się w oryginale 11 października.

Książka na 64 strony i opowiadana jest w tonie bajki, której bohaterkami są… niemowlaki, tytułowe bliźniaczki: nieśmiała Marigold i towarzyska Rose. Proza Glück – jak czytamy w nocie wydawniczej – to kronika pierwszego roku ich życia. Pozbawiona zbędnego sentymentalizmu opowieść ukazuje oczywiste dla dorosłych czynności, jak kąpiel, drzemka, pierwsza wspinaczka po schodach, z perspektywy przeżywających to pierwszy raz dzieci, ukazuje figury Matki, Ojca, Babci, ale jest też próbą uchwycenia wielkiej tajemnicy języka oraz zjawiska czasu, opisującego to, co jest, co było i co będzie.

Niepowtarzalny poetycki głos

Amerykańska poetka Louise Glück otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2020 roku, za „niepowtarzalny poetycki głos, który swym surowym pięknem czyni istnienie jednostki doświadczeniem uniwersalnym”. Debiutowała w 1968 roku tomem „Firstborn”. Jest autorką kilkunastu tomików poetyckich, m.in. „A Village Life”, „Winter Recipes from the Collective”, „Ararat” czy „Zimowe przepisy naszej wspólnoty” (Winter Recipes from the Collective: Poems, polska premiera 27 października), a także esejów.

Nic ckliwego czy banalnego

Jej poezja jest bardzo intymna i autobiograficzna. W jedynym jak dotąd tomie przetłumaczonym na język polski – „Ararat” (przekład Krystyna Dąbrowska)  – poetka sięga, jak pisaliśmy w naszej recenzji, do najgłębszych pokładów intymności obecnej w zamkniętych przestrzeniach rodzinnych relacji. Sięga po to, by ową intymność wyszarpnąć, wyrwać z korzeniami i poddać boleśnie szczerej wiwisekcji.Wiersze noblistki skupione na postaci matki, siostry (tej, „która wrodziła się w ojca”), ciotki, babci czy w końcu dzieci, okazują się obrazem rodziny, poddanej rytmowi pożegnań i śmierci. Nie ma w nich jednak nic ckliwego czy banalnego. To bowiem przede wszystkim opowieść o traumach i reakcji na nie, podporządkowanej – z owych traum wynikającej – potrzebie perfekcyjnego skrywania uczuć.  

„Marigold and Rose: A Fiction” w oryginale ukaże się 11 października.

Przeczytaj także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: