Marek Kozubal: Dla mnie siłą rzeczy najważniejszym wątkiem jest poszukiwanie utraconych dzieł sztuki i ten temat pojawia się w każdej naszej powieści.
Marcin Faliński: Dla mnie z kolei fascynujące było docieranie do dokumentów, których wcześniej nikt nie widział, rozmawianie z ludźmi, z którymi wcześniej nikt nie rozmawiał na te tematy, które poruszamy w książkach.
O powieści „Operacja Retea”, będącej kontynuacją „Operacji Rafael” i „Operacji „Singe”, rozmawia Przemysław Poznański.
OBEJRZYJ WYWIAD
Finał porywającej trylogii szpiegowsko-historycznej – już 30 czerwca nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukaże się powieść Marcina Falińskiego i Marka Kozubala „Operacja Retea”. Objęliśmy książkę naszym patronatem.
Warszawa, 2014. Jeden z wysoko postawionych oficerów Agencji Wywiadu trafia do szpitala tuż po tym, jak na jaw wychodzi, że współpracował z Rosjanami. Zanim zostaje przesłuchany, umiera. Pielęgniarka twierdzi, że przed śmiercią odwiedził go brat – problem polega na tym, że mężczyzna był jedynakiem.
Bukareszt, 1939. Major Sorin Dumitru razem z żoną i córeczką ucieka z Rumunii. Wojna pokrzyżowała mu szyki, ale teraz najważniejsze jest dotarcie do bezpiecznego schronienia. Po drodze otrzymuje od swojego kontaktu nową tożsamość oraz rozkazy. Kiedy znajdzie się poza zasięgiem konfliktu, Operacja Retea przejdzie do kolejnego etapu.
Wiedeń, 2016. Podpułkownik Marcin Łodyna zostaje wysłany do Austrii, by razem z Amerykanami rozpracować potencjalny punkt kontaktowy rosyjskiego wywiadu. Na miejscu odkrywa ślady tajnej operacji, której początki sięgają jeszcze drugiej wojny światowej. Czy to możliwe, żeby nieistniejące od ponad pół wieku NKWD wpływało na losy współczesnej polskiej polityki?
Operacja Retea to finałowa odsłona przełomowej historyczno-szpiegowskiej trylogii. Tym razem autorzy przyglądają się procesowi indoktrynacji, wychowywania oraz działalności nielegałów. Marcin Faliński i Marek Kozubal dają czytelnikowi niepowtarzalną okazję, by spojrzeń na jedne z najważniejszych wydarzeń w historii światowego wywiadu… oczami drugiej strony.
O ksiązkach i planowanej ekranizacji:
Summary
Marek Kozubal: For me, the most important theme is the search for lost works of art, and this topic appears in each of our novels.
Marcin Faliński: For me, it was fascinating to find documents that no one had seen before, and to talk to people with whom no one had talked before about the topics covered in the books.
Przemysław Poznański talks about the novel „Operacja Retea” (Operation Retea), which is a continuation of „Operacja Rafael” (Operation Raphael” and „Operacja Singe” (Operation” Singe).