artykuł

„X sposobów na śmierć” Stefana Ahnhema pod naszym patronatem | Premiera 30 czerwca

Zło w czystej postaci nigdy nie potrzebowało i nie potrzebuje motywu. Już 30 czerwca nakładem Wydawnictwa Marginesy ukaże się powieść Stefana Ahnhema „X sposobów na śmierć”. Objęliśmy książkę naszym patronatem.

„X sposobów na śmierć” to piąta część serii z inspektorem Fabianem Riskiem, która zamyka wydarzenia opisane w poprzednim tomie, „Motyw X”. To mroczny, pełen napięcia thriller pióra jednego z najciekawszych współczesnych skandynawskich pisarzy.

Szwedzka policja zmaga się z serią wymyślnych i przerażająco brutalnych zabójstw. Nic w tych sprawach nie ma sensu: brak wyraźnego motywu, a metody zmieniają się przy każdej zbrodni. Jedna z ofiar została utopiona nocą we własnym łóżku. Inną przywiązano i zamknięto w hermetycznym kokonie, by powoli się dusiła. Kolejne torturowano, rozczłonkowano, zadźgano, zastrzelono, otruto… A wszystko z mrożącą krew w żyłach precyzją, przywodzącą na myśl piekielną grę. Jak wygrać z kimś, kogo działań nie sposób przewidzieć? Rozpoczyna się krwawa rozgrywka, w której o życiu i śmierci niewinnych ludzi decyduje rzut kostką.

W tym samym czasie prywatne śledztwo Fabiana Riska w sprawie, rzekomo samobójczej, śmierci kolegi z wydziału w końcu nabiera tempa. Policjant niespodziewanie zyskuje sojusznika, na światło dzienne wychodzą również nowe dowody. Tylko dlaczego Fabianowi wydaje się, że nieustannie jest o krok w tyle?

X sposobów na śmierć to piąta część popularnej serii o Fabianie Risku i jego walce ze szwedzką przestępczością, kontynuująca wątki podjęte w Motywie X. Cykl został przetłumaczony na kilkanaście języków, sprzedano też prawa do jego adaptacji filmowej, nad którą obecnie trwają prace.

To opowieść o bezsilności wobec przypadku, który kieruje ręką psychopatycznego mordercy. A jeszcze bardziej o determinacji i poświęceniu, które okazują się niezbędne, aby spróbować takie nieprzewidywalne i zarazem niepowstrzymane zło pokonać. Po raz kolejny Ahnhem serwuje prozę gęstą i misternie splecioną z wielu przenikających się wątków, w którą łapie nas jak w sieć i nie wypuszcza – aż do zaskakującego finału.

– PRZEMYSŁAW POZNAŃSKI Zupełnie Inna Opowieść

Stefan Ahnhem nie rzuca kostką. Bardzo dokładnie planuje finał śledztwa Fabiana Riska z mordercą bez motywu i z zabójcą wśród swoich. Czekałem na rozwiązanie intrygi, w której ktoś na pewno wypełni wolę kostki. I Ahnhem znów mnie ograł…

– ŁUKASZ WOJTUSIK Alfabet Wojtusika

Fabiana Riska można już stawiać obok jego kryminalnych kolegów – Kurta Wallandera i Mikaela Blomqvista. Stefan Ahnhem stworzył kapitalnego bohatera, któremu możecie towarzyszyć w walce
ze złem.

– ADAM SZAJA Smakksiazki.pl

Stefan Ahnhem – szwedzki scenarzysta telewizyjny i filmowy, pracował m.in. przy takich produkcjach, jak Wallander czy Inspektor Irene Huss. Jako pisarz zadebiutował w 2014 doskonale przyjętym thrillerem Ofiara bez twarzy, który stanowił początek serii o Fabianie Risku. Rok później ukazał się jej drugi tom, Dziewiąty grób, a w następnych latach Osiemnaście stopni poniżej zera oraz Motyw X.

Stefan Ahnhem zaprasza do lektury:

Przeczytaj także:

%d bloggers like this: