artykuł

Spada liczba księgarń | Wspierajmy księgarnie stacjonarne

W Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada…0,45 księgarni i wskaźnik ten spada. W Niemczech czy Francji wynosi on tymczasem ponad 0,7. Dlatego warto pamiętać o wspieraniu księgarń stacjonarnych.

Dane zaprezentowała Ogólnopolska Baza Księgarń. Z jej danych wynika, że najwyższy wskaźnik liczby księgarń na 10 tys. mieszkańców jest w województwie mazowieckim, małopolskim oraz śląskim. Najniższy – w województwie świętokrzyskim i opolskim. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców średnia księgarń dla Polski wynosi 0,45, gdy w kwietniu tego roku było to 0,47. Tymczasem we Francji wskaźnik wynosi 0,76 a w Niemczech – 0,73.

Spadek liczby księgarń pokazują też liczby bezwzględne – teraz w bazie znajdują się 1823 placówki, tymczasem z informacji OBK wynika, że na koniec września 2020 roku zarejestrowanych było w niej 1975 księgarń.

Jak wygląda to w poszczególnych województwach? W mazowieckim są 333 księgarnie, w małopolskim – 186, śląskim – 183, wielkopolskim – 175, dolnośląskim – 157, pomorskim – 112, łódzkim – 102, podkarpackim – 101, kujawsko-pomorskim – 87, lubelskim – 79, zachodniopomorskim – 77, podlaskim – 61, warmińsko-mazurskim – 58, lubuskim – 48, świętokrzyskim – 36, opolskim 28.

Źródło: Ogólnopolska Baza Księgarń

Wspierajmy małe księgarnie

Na funkcjonowanie księgarń stacjonarnych – szczególnie, małych, lokalnych, niekorzystnie wpłynęła pandemia. Nawet 40 proc. z nich może z tego powodu upaść. Tymczasem to ważne centra kultury – w 2019 roku księgarnie zorganizowały co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dlatego dystrybutora książek OSDW Azymut zainicjował akcję „Książka na telefon”, w której biorą udział wszystkie chętne księgarnie stacjonarne (niezależnie od współpracy handlowej z dystrybutorem).

Jak można pomóc? Jeśli chcesz kupić książkę, wybierz księgarnię z listy opublikowanej na ksiazkanatelefon.pl i skontaktuj się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Poinformuj księgarnię, że dzwonisz z akcji „Książka na telefon” – zapytaj o tytuł, którego szukasz lub poproś księgarzy o rekomendacje (możesz np. poprosić o zdjęcia regałów lub transmisję live z księgarni). Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju.

Źródło: OBK.pik.org.pl, ksiazkanatelefon.pl

%d bloggers like this: