artykuł

Zmarł Sean Connery | Pierwszy odtwórca roli Jamesa Bonda miał 90 lat

Nie żyje Sean Connery, aktor, reżyser i scenarzysta, najbardziej znany z roli Jamesa Bonda, nagrodzony Oscarem za rolę w „Nietykalnych”. Miał 90 lat.

Dla wielu agent 007 zawsze będzie miał jego twarz i mocny, szkocki akcent. Wystąpił w sześciu oficjalnych filmach z serii i jednym nieoficjalnym, czyli „Nigdy nie mów nigdy”.

Urodził się 25 sierpnia 1930 r. w Edynburgu. Pierwszą pracę podjął już w wieku 9 lat − rozwoził mleko, cztery lata później postanowił zakończyć edukację, pracował potem m.in. jako pomocnik rzeźnika i model, ale również przy produkcji trumien, jako ratownik na basenie, ochroniarz i pomocnikiem mechanika w drukarni, dostał się też do chóru marynarzy.

Przełomem była dla niego rola Bonda – w castingu pokonał m.in. Rogera Moore’a. Wyprodukowany w 1962 roku „Dr. No” stał się kinowym przebojem i zapoczątkował serię, trwającą do dziś.

Późniejsze „Bondy” z udziałem Connery’ego to „Pozdrowienia z Rosji”, „Goldfinger”, „Operacja Piorun”, „Żyje się tylko dwa razy” i „Diamenty są wieczne”, gdzie powrócił do roli po przerwie jaką był film „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, gdzie zastąpił do George Lazenby.

Rola agenta 007 otworzyła mu drogę do kiery. Wystąpił w wielu doskonale znanych filmach, m.in. „Wzgórze”, „Powrót Robin Hooda”, „Nieśmiertelny”, „Imię róży” czy „Nietykalni”, za który otrzymał w 1988 roku Oscara. Znamy go też choćby z „Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty”, „Wydziału Rosja”, „Polowania na Czerwony Październik”, „Twierdzy”, „Szukając siebie” i „Ligi niezwykłych dżentelmenów.

W 2000 roku otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II.

Aktor zmarł 31 października 2020 r.

%d bloggers like this: