artykuł

Nie żyje Diana Rigg | Brytyjska aktorka miała 82 lata

Była jedyną żoną Jamesa Bonda, a także Emmą Peel w serialu „Rewolwer i melonik” i w końcu Olenną Tyrell w „Grze o tron”. Diana Rigg, znana brytyjska aktorka zmarła w wieku 82 lat.

Diana Rigg w serialu „Gra o tron”, fot. HBO

Grała postaci charyzmatyczne – jej Olenna Tyrell jest w istocie pochłoniętą zakulisowymi rozgrywkami, mającymi na celu najkorzystniejsze wyswatanie wnuczki Margaerry z Joffreyem Baratheonem. Cięty język i niezważanie na konwenanse swojej bohaterki Diana Rigg oddała w charakterystyczny dla siebie sposób – z klasą, ale i autoironią. Podobnie było w przypadku roli Tracy di Vincenzo – bohaterki „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (On Her Majesty’s Secret Service, 1969), czyli szóstej odsłonie serii o agencie 007, gdzie wystąpiła u boku George’a Lazenby. Na zawsze pozostanie jedyną dziewczyna Bonda, która została jego żoną – kobietą wyrastająca ponad swoje czasy i ponad bondowski schemat tamtych czasów.

W latach 1959-64 Rigg związana była z Royal Shakespeare Company. Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w komedii z dreszczykiem „Brat człowieka z Karaibów” (Our Man in the Caribbean, 1962). Przełomem w jej karierze okazała się telewizyjna rola Emmy Peel w serialu kryminalnym „Rewolwer i melonik” (The Avengers, 1956-68), za którą była dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy.

Za rolę Barbary Drummond w „Szpitalu” (The Hospital, 1971) zdobyła nominację do Złotego Globu, otrzymała BAFTA za rolę Helena Vesey w serialu „Matczyna miłość” (Mother Love, 1990). Za rolę Olenny Tyrell została uhonorowana trzema nominacjami do Emmy.

Aktorka zmarła 10 września 2020 rok.

%d bloggers like this: