artykuł

„Ostatni Szwajcar na Ziemi” Lamberta Króla pod naszym patronatem | Premiera 22 czerwca

Już 22 czerwca nakładem wydawnictwa Seqoja ukaże się zbiór opowiadań Lamberta Króla „Ostatni Szwajcar na Ziemi”. Portal zupelnieinnaopowiesc. com objął książkę patronatem.

Lambert Król pisze o Szwajcarii, ale takiej, która miłośnikom czekolady Lindt i posiadaczom zegarków Tissot nawet się nie śniła. 

Realność fantazji czy fantastyczność realności? Lambert Król prowadzi czytelników przez granice światów tak lekko i płynnie, że nie sposób zauważyć kiedy się je przekracza. Międzynarodowa mafia kulinarna, dzieci-świstaki, podróże w czasie, bankructwo szwajcarskich linii lotniczych – w tych 33 opowiadaniach mieszczą się 33 Szwajcarie. Razem tworzą wielobarwny, wieloznaczny, fascynujący obraz tego wbrew pozorom mało znanego w Polsce kraju.

„Są tu alpejskie krajobrazy, osobliwe helweckie zwyczaje, miejscowe dialekty i pachnie tradycyjną kuchnią, ale to nie jest opowieść o Szwajcarii. Król pełną garścią czerpie z migracyjnych realiów, lecz buduje z nich historie uniwersalne. Nostalgia walczy z ironią a porywająca wyobraźnia autora tworzy przejścia między rzeczywistością i fikcją”.

Agnieszka Kamińska, dziennikarka, autorka bloga „I’m not Swiss”

Polak, Szwajcar, prawie dwa bratanki – pisze Lambert Król. Ale prawie, jak w sławnej reklamie, czyni wielką różnicę. I o tym – między innymi – jest ten zbiór opowiadań, tyleż zanurzonych w realnym życiu, co zaskakująco wyfruwających ponad nie – na skrzydłach pełnych humoru i nostalgii,  jakimi dysponują jedynie najlepsi pisarze.

Jacek Melchior, pisarz

Lambert Król – ur. 1981, absolwent filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W przeszłości związany z Bratnią Pomocą Akademicką i czasopismem Plus Ratio. Zadebiutował tomem „Mersi filmol – mikroopowiadania ze Szwajcarii” (Swiss Tales, 2019). „Ostatni Szwajcar na Ziemi” to jego drugi zbiór opowiadań. Od 2009 mieszka z rodziną w Szwajcarii.

Premiera 22 czerwca 2020. Przedsprzedaż od 29 maja.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: