artykuł teatr

„Gliny z innej gliny” Marcina Wrońskiego jako teatralny serial | Na początek opowiadanie Roberta Ostaszewskiego

Cztery opowiadania z tomu Marcina Wrońskiego „Gliny z innej gliny” zostaną zaadaptowane przez działającą przy Centrum Kultury w Lublinie Scenę In Vitro jako pierwszy w Polsce teatralny serial kryminalny.  W pierwszym odcinku zobaczymy adaptację „Tego cholernego września”, które do tomu gościnnie napisał Robert Ostaszewski.

Marcin Wroński oraz współautorzy tomu „Gliny z innej gliny”: Andrzej Pilipiuk, Robert Ostaszewski i Ryszard Ćwirlej, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

Miejsce wystawienia spektakli nie jest przypadkowe – wszak Lublin to miasto komisarza Zygi Maciejewskiego, bohatera dziesięciotomowej serii kryminalnej Marcina Wrońskiego. W zamykającym cykl tomie swoje wersje opowieści o komisarzu napisali jednak na prośbę autora także inni pisarze: Andrzej Pilipiuk, Ryszard Ćwirlej i Robert Ostaszewski. Teraz opowiadanie tego ostatniego – „Ten cholerny wrzesień” – rozpocznie kryminalny serial teatralny oparty na „Glinach…”.

Ostaszewski rzuca bohatera Wrońskiego w rok 1939, a dokładnie w połowę września, tuż przed wkroczeniem do Polski wojsk sowieckich. W lubelskim szpitalu Dzieciątka Jezus dochodzi do morderstwa – zabita zostaje siostra przełożona, a z magazynu gnie spora dawka morfiny. W sprawę angażuje się ukochana bohatera – Róża. I to jej pozwala Ostaszewski rozwiązać kryminalną zagadkę. Co w niczym jednak nie umniejsza roli Zygi w tym opowiadaniu aż gęstym od mrocznej atmosfery końca pewnej epoki, końca niepodległości.

– Z jednej strony jestem trochę spięty, bo adaptacja mojego opowiadania otwiera teatralny serial z Zygą, więc presja i odpowiedzialność są spore. Z drugiej, bardzo mnie raduje, że reżyser wybrał właśnie mój tekst, bo dla mnie, zdeklarowanego fana komisarza Maciejewskiego i w ogóle kryminalnego pisania Marcina Wrońskiego, to opowiadanie jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że moja wizja tego uniwersum, z Różą w roli głównej, spodoba się widzom – mówi nam Robert Ostaszewski.

W ramach serialu zobaczymy cztery odcinki sagi – historie niezależne od siebie i rozgrywające się w różnym czasie i miejscu. Elementem łączącym będzie osoba Maciejewskiego kreowana przez Przemysława Sadowskiego. W pozostałe postacie wcielą się aktorzy lubelskich scen oraz zaproszeni specjalnie: Tamara Arciuch, Matylda Damięcka, Jan Nowicki, Bartłomiej Kasprzykowski, Bartosz Opania, Rafał Mohr, Mirosław Zbrojewicz i inni. Całość reżyseruje Łukasz Witt-Michałowski, a adaptacji dokonali reżyser oraz autor opowiadania.

Premiera spektaklu 30 stycznia.

%d bloggers like this: