artykuł

Wrocław Miastem Literatury UNESCO | Otrzymał tytuł jako drugie miasto w Polsce

Wrocław – jako drugie polskie miasto, po Krakowie – otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Jest też czwartym polskim miastem w sieci Miast Kreatywnych, obok Katowic – Miasta Muzyki UNESCO i Łodzi – Miasta Filmu UNESCO.

Aplikację dla Wrocławia napisał zespół Wrocławskiego Domu Literatury, który teraz oficjalnie poinformował o otrzymaniu tytułu na swoim profilu na Facebooku. Cytuje tam też komentarz noblistki Olgi Tokarczuk, członkini rady programowej Wrocławskiego Domu Literatury: „Być może dziwnie to zabrzmi w moich ustach, ale to naprawdę najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia. Bardzo się cieszę z tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia!”.

Radości nie kryje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który był pomysłodawcą wystąpienia o tytuł Miasta Literatury. Jak pisze na Twitterze: „Szczęścia chodzą parami. Jeszcze nie opadły emocje po literackim Noblu dla Olgi Tokarczuk, a tu kolejny powód do dumy i radości”.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać rozwój ekonomiczny, społeczny i kulturalny miast oparty na zasadach trwałego i zrównoważonego rozwoju. Koncepcję creative city zaproponował w latach 80. Charles Landry, brytyjski urbanista i ekspert w zakresie zrównoważonego rozwoju miast i wykorzystywania wyobraźni i kreatywności w polityce miejskiej.

Oprócz Wrocławia obecnie tytuł Miasta Literatury UNESCO posiada w Polsce jeszcze Kraków (od 2013 roku), a w sieci Miast Kreatywnych UNESCO są też Łódź i Katowice.

Źródło: www.wroclaw.pl,

%d