artykuł

Wygraj udział w reporterskim projekcie „Szlak wolności od podstaw” | Pod naszym patronatem

Napisz reportaż o pracy organicznej w Wielkopolsce i wygraj warsztaty pod okiem takich nauczycieli pisania jak Piotr Bojarski, Marcin Kącki i Przemysław Semczuk. Najlepsze prace zostaną wydane drukiem. Projekt „Szlak wolności od postaw” organizuje Maszyna do Pisania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a patronują Wydawnictwo Poznańskie, Czytam, bo lubię oraz Zupełnie Inna Opowieść.  

Na 15 autorów najlepszych reportaży lub szkiców czekają czterodniowe warsztaty w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, pod okiem znakomitych nauczycieli, a potem miesięczna praca zdalna z przydzielonym nauczycielem, redakcja oraz korekta reportażu.

Nadesłany tekst – na temat pracy organicznej w Wielkopolsce, ludzi z nią związanych lub jej dzisiejszych implementacji – powinien spełniać wymogi reportażu i nie może przekraczać objętości 25 tys. znaków znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków na stronie, ze spacjami, Times New Roman roz. 12, odstęp 1,5). Organizator dopuszcza możliwość przesłania szkicu reportażu nie mniejszego niż 3600 znaków i większego niż 9000 znaków znormalizowanego maszynopisu. Szkic powinien zawierać: opis tematu reportażu oraz opis osób i zjawisk społecznych, które są jego tematem. Przesłana praca nie może być nigdzie wcześniej opublikowana.

Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lipca 2019 r. przez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.maszynadopisania.pl

Jury wybierze najlepsze teksty kierując się zgodnością z regulaminem projektu, wartością artystyczną i oryginalnością tematu. Wyniki zostaną ogłoszone 5 sierpnia 2019 r., a warsztaty odbędą się w dniach 15-18 sierpnia.

Tu znajdziecie regulamin.

Organizatorem projektu “Szlak wolności od podstaw” jest Maszyna do Pisania. Projekt jest realizowany na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Patronat nad projektem objęło Wydawnictwo Poznańskie, Zupełnie inna opowieść oraz serwis Czytam, bo lubię.

Prowadzący warsztaty:

Piotr Bojarski, fot. Karolina Sikorska dla zupelnieinnaopowiesc.com

Piotr Bojarski – pisarz, dziennikarz, reporter. Dwukrotny laureat nagrody Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego powieść „Juni” wygrała konkurs literacki na najlepszą powieść o Poznaniu, zorganizowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club. Autor powieści kryminalnych „Ściema” i „Biegacz”, a także reportaży historycznych „Cztery twarze Prusaka”, „Poznaniacy przeciwko swastyce” i „Przebudzeni”. W 2018 r. ukazała się powieść “Cwaniaki”, w 2020 r. autor planuje wydać jej kontynuację.

Marcin Kącki, fot. A. Stepień

Marcin Kącki – reporter, redaktor „Dużego Formatu”, zajmuje się reportażem społecznym i historycznym. Zdo­bywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press 2007, dwóch nagród „Watergate” przyznawa­nych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikar­stwo śledcze” i nagrody studentów dziennikarstwa „MediaTory”. Autor książek “Lepperiada”, “Maestro. Historia milczenia”, “Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody MediaTory, “Plaża za szafą” oraz powieści “Fak maj lajf”. Jego ostatnia książka “Poznań. Miasto grzechu” została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Przemysław Semczuk, fot. Klaudia Kieliszczyk/zupelnieinnaopowiesc.com

Przemysław Semczuk – pisarz, dziennikarz, publicysta, autor reportaży. Zajmuje się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek “Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”, “Maluch. Biografia”, “Zatajone katastrofy PRL”, “Magiczne dwudziestolecie”, “Wampir z Zagłębia”, “Kryptonim Frankenstein”, “Tak będzie prościej”, “Wybrałem Pol(s)kę. Imigranci w PRL”, “To nie przypadek”. Dwukrotny Laureat Nagrody Prezydenta Lublina – Kryształowej Karty Polskiego Reportażu.

%d bloggers like this: