artykuł

Joanna Jodełka powraca z kryminałem „Rektorski czek” | Premiera 24 kwietnia pod naszym patronatem

Joanna Jodełka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru i autorka m.in. historyczno-sensacyjnej powieści „2 miliony za Grunwald” powraca z nową książką. „Rektorski czek” to napisany z okazji 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza romans kryminalny. Premiera 24 kwietnia nakładem Wydawnictwa W.A.B., pod patronatem zupelnieinnaopowiesc.com.

Niezwykły indeks sprzed stu lat, wspomnienia służącego jego Magnificencji Rektora, wycinki z kronik kryminalnych – to wszystko trafia w ręce Karoliny Rosady nieśmiałej pracownicy archiwum uniwersyteckiego w Poznaniu. Niespodziewanie te stare dokumenty wciągają ją w sam środek fałszerskiej afery, gdzie stawką staje się nie tylko kamienica przy ulicy Mickiewicza, ale i jej własne życie. „Rektorski czek” to kryminał, w którego tle toczy się niezwykła opowieść o młodzieńczej miłości, wielkich pieniądzach, wyjątkowych ludziach. I czasach, w których spełniały się marzenia. To historia ambitnych studentek, bohaterskich pilotów i nieprawdopodobnych filantropów, którzy w pół roku potrafili stworzyć Uniwersytet.

– Współczesna historia próby przejęcia kamienicy jest fikcyjna – zdradza nam Joanna Jodełka. – To pretekst, by główna bohaterka, archiwistka, sięgnęła po materiały sprzed stu lat. I poznała nieprawdopodobną wręcz historię powoływania do życia z niebytu poznańskiego uniwersytetu – mówi nam pisarka.

Uniwersytet Poznański zaczął się rodzić, zanim jeszcze wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Chwilę po zwycięstwie zaczęto przejmować na potrzeby uczelni niemieckie budynki.

Joanna Jodełka na Poznańskim Festiwalu Kryminału Granda 2018, fot. Przemysław Poznański/zupelnieinnaopowiesc.com

– To były czasy radości, entuzjazmu, nadziei. Można to wyczytać z gazet z roku 1918 i 1919, gdzie widać jak ludzie byli bardzo zapaleni do pomysłu powstania własnego polskiego uniwersytetu – mówi Joanna Jodełka. – Przepisywali majątki, kamienice, sam Święcicki był bogatym człowiekiem, który dorobił się olbrzymiego majątku na kupowaniu gruntów i wszystko to przeznaczył na uniwersytet – opowiada pisarka.

Ale w powieści pojawi się też wspomniany wątek bohaterskich pilotów.

– Chciałam wprowadzić elementy powstańcze, te mniej znane, jak choćby fakt, że Polacy po przejęciu lotniska na Ławicy polecili zbombardować Frankfurt nad Odrą, co skutecznie powstrzymało Niemców przed nalotami na Poznań – mówi nam Joanna Jodełka. „Rektorski czek” ukaże się 24 kwietnia.

%d