artykuł seriale

Mija 20 lat od premiery kultowego serialu HBO Rodzina Soprano | Serial, który zmienił oblicze telewizji

Pięć Złotych Globów i dwadzieścia jeden nagród Emmy – takim dorobkiem może pochwalić się serial „Rodzina Soprano”, który premierę miał… dokładnie 20 lat temu.

materiały prasowe HBO

„The Sopranos” zadebiutował 10 stycznia 1999 roku na antenie HBO w Stanach Zjednoczonych. Serial na zawsze zmienił oblicze telewizji i uważany jest za jeden z najlepszych w historii – czytamy w komunikacie prasowym HBO. Emitowany był w latach 1999-2007 i liczył sześć sezonów, łącznie 86 odcinków.

materiały prasowe HBO

Produkcja stworzona przez Davida Chase’a przedstawia historię Tony’ego Soprano (James Gandolfini), który tylko z pozoru jest typowym Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Mieszka w domu na przedmieściach w New Jersey, jest ojcem rodziny i… szefem miejscowej mafii. Gdy kłopoty w „pracy” i w domu zdają się go przerastać, zwraca się więc o pomoc do psychiatry – dr Jennifer Melfi (Lorraine Bracco). Gangster, mimo że cierpi na depresję i jest człowiekiem niezwykle gwałtownym, wzbudza zadziwiająco dużo sympatii.

materiały prasowe HBO

„Rodzina Soprano” to jednak serial nie tylko o samym Tonym. Poznajemy też losy członków jego rodziny, mafijnych kolegów i rywali – w szczególności jego żony, Carmeli (Edie Falco), jego protegowanego i dalekiego kuzyna, Christophera (Michael Imperioli), wujka Corrado „Juniora” (Dominic Chianese) czy jego ludzi tj. Silvio Dante (Steven Van Zandt) oraz Paulie Gualtieri (Tony Sirico).

Ten bijący rekordy oglądalności serial wyróżniono licznymi nagrodami, w tym 5 Złotymi Globami, m.in. za najlepszy serial obyczajowy czy dwukrotnie dla Edie Falco jako najlepszej aktorki w serialu obyczajowym, oraz 21 nagrodami Primetime Emmy Awards, w tym za najlepszy serial obyczajowy, dla Jamesa Gandolfiniego jako najlepszego aktora w serialu obyczajowym.

Wszystkie sezony serialu dostępne są w HBO GO.

Zobacz kultowe cytaty z „Rodziny Soprano”

%d bloggers like this: